Výbuch ve čtvrtek dopoledne zcela zničil muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku. Dva zaměstnanci jsou stále nezvěstní. Zpráva o tom, že se našli v pořádku, se nakonec nepotvrdila. Třem dalším pracovníkům se podařilo uniknout.

Podle zlínské policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové se u skladu mělo pohybovat pět lidí. "Tři lidé odešli, o dvou zbývajících zatím nevíme, kde se nacházejí," řekla Kozumplíková. Podle ní jsou pohřešováni šestapadesátiletý a o tři roky starší muž. Nad areálem kroužil armádní vrtulník i policejní vrtulník s termovizí, které prováděly průzkum.

Pohřešovaní jsou dlouholetí zkušení zaměstnanci, sdělil ČTK právní zástupce firmy Imex Group Radek Ondruš. "Nevíme příčiny, nevím, co se tam stalo, ani rozsah škod. O všem komunikujeme s policií," řekl.

Po vyhodnocení výsledků bude v požářišti pracovat robot pyrotechniků.

Podle mluvčího hasičů Libora Netopila ve skladu byla pěchotní a dělostřelecká munice. Hasiči vyhlásili zvláštní, nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Policie uzavřela příjezdové cesty k areálu. Sousedním obcím podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové ale nic nehrozí, areál je v dostatečné vzdálenosti od zástavby. Policie však evakuovala stovky osob z přilehlých firem a učiliště. Podle zpravodajky ČTK výbuch rozbil i okna několika domů a v části Vrbětic nejde elektřina.

Požár byl hlášen krátce před desátou hodinou. "Na střeše objektu o rozměrech asi 50 krát 15 metrů byly při příjezdu jednotek plameny. Zevnitř se ozývaly výbuchy, které objekt zcela zničily. Jednotky byly staženy na okraj areálu," popsal Netopil. Dodal, že poškozeno bylo i blízké okolí, další objekt ale zasažen nebyl. Na místě bylo 11 jednotek profesionálů i dobrovolníků, hasiči některé již stahují. Podle Netopila hoření už v podstatě ustalo. 

Sklad využívá civilní firma

Podle Netopila z areálu stále stoupá hustý dým. "Není vyloučeno, že se požár rozšířil i na další objekty. Uvidíme, jak dopadne průzkum armádním vrtulníkem. Předpokládáme ale, že zásah ještě nějakou dobu potrvá," doplnil Netopil.

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové hořel objekt, který armáda již nevyužívá. "Je v užívání civilní firmy," uvedla Růžičková.

Asistentka společnosti Imex Group, sídlící v Ostravě řekla, že šéfové firmy jeli na místo požáru. Uvedla, že žádné další informace ohledně skladu nemůže sdělit.

Imex Group se zabývá mezinárodním obchodem s vojenským materiálem. Podle internetových stránek Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR se firma zabývá zejména dodávkami pěchotní výzbroje, výstroje, munice, vojenské techniky, letecké techniky, dělostřelecké munice, raket pro letectvo a raket pro protivzdušnou obranu, protileteckých systémů a pyrotechnických prostředků pro armádu a policii.

Situaci monitoruje zdravotnická záchranná služba. "Na místě je jedna naše posádka, ale zatím jsme neošetřovali žádné zranění," řekl mluvčí krajské zdravotnické služby Petr Olšan. Hasiči ve spolupráci se samosprávou informovali o události i obyvatele okolních obcí.

Starosta nedalekých Valašských Klobouků Dalibor Maniš řekl, že požár vznikl v bývalých vojenských skladech, kde se nyní zpracovává nebezpečný odpad. "Výbuchy byly slyšet i v Kloboukách. Rozhlasem jsme proto lidi informovali, aby věděli, co se děje," uvedl Maniš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist