V jednom z bytů v Plzni vybouchl v úterý brzy ráno plyn, zraněni byli čtyři lidé - nájemník bytu, hasič, policista a plynař. Dalších zhruba 26 lidí muselo být z domu evakuováno.

Událost se stala v třípatrovém domě v Jateční ulici, kde žijí někteří nepřizpůsobiví občané.

Mezi zraněnými je také nájemník bytu, policista a plynař. Hasič byl podle velícího důstojníka hasičů Zdeňka Housara při zásahu zraněn lehce. Rozsah zranění dalších lidí zatím není znám.

"Dnes ráno jsme po 4.00 přijali na linku tísňového volání 158 oznámení o možném úniku plynu v činžovním době v ulici Jateční v Plzni. Při prohlídce prostor a hledání zdroje úniku došlo v přízemí domu k výbuchu, při kterém byl lehce zraněn zasahující policista, hasič a pracovník plynáren. Rovněž došlo k vážnému zranění osmapadesátiletého obyvatele domu," uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.

Záchranáři z objektu evakuovali 20 dospělých a šest dětí, ulice Jateční je uzavřena, což může komplikovat ranní dopravu ve městě.

Podle mluvčí záchranky Lenky Ptáčkové byly tři osoby převezeny do nemocnice v Plzni, různý druh bolesti jim způsobila tlaková vlna, jedna osoba je transportována na popáleninové centrum do Prahy. Podle zatím nepotvrzených informací je to 58letý nájemník z bytu, kde explodoval plyn. 

Prvotní informace mluvily o třech zraněných a 30 evakuovaných. Později hasiči informace upřesnili. 

Starosta obvodu Michal Chalupný řekl, že evakuovaní lidé jsou zatím v přistaveném hasičském autobusu a čekají, až jim statik povolí dojít si do bytů pro nejnutnější léky, doklady, osobní potřeby a hygienické potřeby. "Je tady také charita a sociální pracovníci a pomáhají na místě. Pro lidi máme přes den zajištěno zázemí v D-klubu," řekl starosta.

Většina rodin by se podle něj mohla zřejmě večer vrátit domů, kromě tří bytů. Byt, v němž plyn vybuchl, a dva okolní byty nebudou zřejmě přístupné. Obvod je podle Chalupného schopný postarat se lidem v případě potřeby o náhradní nocleh. "Nakonec ho ale asi bude potřebovat jen jedna rodina, hlavně jedna starší paní," dodal starosta.

"K úniku plynu nedošlo na zařízení RWE, ale až na odběrném zařízení zákazníka," uvedl mluvčí plynárenské společnosti pro západní Čechy Pavel Zajíc. Potvrdil, že při události byl zraněn technik plynařů. Další podrobnosti nesdělil, veškeré okolnosti prověřuje policie. Dům je v tuto chvíli odpojen od plynu.