Obce v okolí muničního areálu na Zlínsku, který před týdnem zničil výbuch, budou příští dva dny po částech evakuovány.

Pyrotechnici při prozkoumávání areálu zjistili, že je nezbytně nutné, aby prozkoumali některé části pozemku vzdálenější od epicentra výbuchu směrem k domům.

Bezprostřední nebezpečí nikomu nehrozí, ale někteří obyvatelé Vrbětic budou muset opustit své domy v určený den na dobu od osmi ráno do čtyř odpoledne, řekli mluvčí hasičů a policie.

Podle něj byli zástupci obcí o všech krocích informováni. "Zabezpečena je autobusová doprava na odvoz a návrat obyvatel. Počítáme samozřejmě i s tím, že v obcích dotčených těmito opatřeními jsou i starší, imobilní nebo nemocní lidé. Na místě zítra budou třeba i dva sanitní vozy," doplnil Netopil. Uzavřené budou všechny příjezdové cesty a také mateřské, základní i střední škola, uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Výbuch zcela zničil sklad munice na Zlínsku, dva lidé jsou nezvěstní - čtěte ZDE

"Policisté budou dohlížet na to, jestli evakuace proběhla, to znamená, že budou fyzicky kontrolovat jednotlivé domy a objekty. Také po jejich vyklizení zůstanou na místě a dohlédnou na to, aby nedocházelo k narušování těchto objektů. Obyvatelé tak nemusejí mít strach z krádeží nebo rabování," řekla Kozumplíková. Podle ní se bude počet evakuovaných obyvatel pohybovat ve stovkách, policistů bude nasazeno přes 100.

Policie dosud kolem areálu muničních skladů střežila okruh zhruba 1,2 kilometru od epicentra výbuchu. Podle Kozumplíkové však vzhledem k nutnosti důkladně prozkoumat vzdálenější oblasti již není tato vzdálenost dostačující, proto je nutná evakuace. "Všichni víme, že v areálu se nacházejí výbušniny. K tomuto opatření přistupujeme proto, že je tam nebezpečí například odlétnuvších úlomků z neplánovaného výbuchu," vysvětlila policejní mluvčí.

Pyrotechnici budou postupovat jako dosud, nebezpečnou munici likvidují, zbylou shromažďují a odvezou později. Průzkum areálu muničních skladů začal v sobotu. Pyrotechnici podle Kozumplíkové již absolvovali prvotní průzkum téměř celého areálu muničních skladů. V pondělí se dostali až k epicentru exploze. Vzhledem k tomu, že se z něj stále ozývají výbuchy (naposledy v noci na dnešek), a s ohledem na vysoké teploty v několika doutnajících ohniscích se jim zatím epicentrum nepodařilo prozkoumat.

Výbuch a následný požár zničily sklad munice, který má pronajatý ostravská firma Imex Group. Pohřešováni jsou stále dva její zaměstnanci, muži ve věku 56 a 59 let. Na místě je pěchotní munice, náboje do ručních protitankových zbraní, dělostřelecká munice i letecké pumy.

Čtete rádi IHNED.cz? Klikněte a podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová Lupa 2014. Děkujeme!

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist