Lidé evakuovaní z obcí Haluzice a Lipová na Zlínsku, kteří museli ve středu opustit domovy kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, by se mohli vrátit domů v pátek po 14:00. Nesmí se ale zhoršit situace v muničním areálu. Novinářům to ve čtvrtek večer řekl ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Středeční i říjnový výbuch u Vrbětic podle něj policie vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

Bezpečnostní štáb, který o případném návratu evakuovaných domů rozhodne, zasedne v pátek po poledni. Po středečním podvečerním a dnešním pyrotechnickém průzkumu se bude čekat, zda další výbuchy v areálu nenastanou v noci, uvedl Tkadleček. Zatím poslední explozi policie registruje kolem dnešního poledne. Další pyrotechnický průzkum bude následovat v pátek dopoledne, za pyrotechniky budou postupovat policisté, kteří stanoví nové hranice bezpečné zóny. Předpokládá se, že obce budou ležet za hranicí nebezpečného pásma.

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek uvedl, že se posílí střežení muničního areálu a také vyšetřovací tým. Podle Tkadlečka policie nyní předpokládá úmysl u středečního výbuchu ve skladu číslo 12 i u exploze skladu číslo 16 z poloviny října. Výbuchy jsou vyšetřovány jako obecné ohrožení, pachateli hrozí osm až 15 let vězení. Říjnová exploze byla vyšetřována jako obecné ohrožení z nedbalosti, policie to ale podle Tkadlečka změnila před několika týdny.

Podle ředitele Pyrotechnické služby Policie ČR Michala Dlouhého průzkum v Lipové i Haluzicích ukázal, že středeční výbuch nepoškodil žádné objekty. Střepiny z munice se nejblíže našly 400 metrů od Lipové. "Na vzdálenosti 450 metrů byl nalezen jeden poškozený dělostřelecký granát, který jsme v odpoledních hodinách ničili řízeným výbuchem," řekl Dlouhý. Do 400 metrů od Haluzic pyrotechnici žádné střepiny z munice nenašli.

Možný návrat lidí během pátečního odpoledne ve čtvrtek naznačil také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Já pevně věřím, že v pátek ve 14:00 bude možné pustit občany do jejich domovů," řekl Chovanec při sněmovních interpelacích.

Evakuace se týká zhruba 400 obyvatel, většina z nich už ve středu trávila den v práci nebo u rodiny. Možnost přespat v nabízeném hotelovém zařízení v Luhačovicích využilo v noci na dnešek podle luhačovické starostky Marie Semelové 18 lidí z Lipové, z Haluzic nikdo. Zhruba stejný počet lidí tam stráví noc i ve čtvrtek.

Ve středu ráno v muničním areálu ve Vrběticích vybuchl sklad 12. Bylo v něm uloženo 12,8 tuny munice, podle policie to byly dělostřelecké granáty a miny. Ze skladu se další detonace ozývaly i později. Sklad měla stejně jako sklad číslo 16, který explodoval 16. října, pronajatý ostravská společnost Imex Group. Při říjnovém výbuchu zemřeli dva zaměstnanci firmy.

Bohumínská společnost Bochemie, která má v areálu linku na ekologické přepracování prošlého raketového paliva, utrpěla v souvislosti s výbuchy muničních skladů škodu za miliardu korun. Je to škoda za neuskutečněné obchody, linka totiž po explozích stojí.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist