Ministerstvo vnitra zatím neví, kde a proč v areálu skladu ve Vrběticích od rána vybuchuje munice. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že může jít i o samovolné výbuchy spojené s mrazivým počasím. Další informace by policie mohla získat vpodvečer, kdy nad skladem vzlétne armádní dron. Evakuace obyvatel z okolních obcí by se mohla dotknout až 430 lidí, kraj jim zajistí náhradní ubytování.

"Nevíme, zda jde o explozi z epicentra původního výbuchu, či zda vybuchuje munice, která je rozeseta po areálu v nebývalém množství," popsal Chovanec. Spekulace, že vybuchl další sklad, nelze podle něj v tuto chvíli ani vyvrátit, ani potvrdit. Klimatické podmínky totiž neumožňují, aby nad rozsáhlý areál vzlétla helikoptéra. O výbuchu dalšího muničního skladu informoval ráno web města Valašské Klobouky, později informace upravil.

V době výbuchu v areálu podle Chovance nikdo nebyl, takže se nikomu nic nestalo a detonace nemůže souviset s lidskou činností.

V podvečerních hodinách nasadí policisté armádní dron vybavený termovizí, který na místo nejprve musí přiletět z Prahy. "Vpodvečer bychom měli vědět, kde se to stalo," přislíbil Chovanec. Na místo se snaží dostat i obrněné vozidlo, to ale postupuje vzhledem k složitému terénu velice pomalu. U skladu zasahuje 100 policistů, 58 vojáků a šest hasičů.

Místní si stěžují na nedostatek informací

Kvůli neřízeným výbuchům byly evakuovány obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Uzavřena byla silnice z Vlachovic, pod které Vrbětice patří, na Haluzice a Slavičín. Lidé z okolních obcí informují na sociálních sítích o neustávající sérii výbuchů, stěžují si také na nedostatek informací.

Obyvatelka sousední obce Tichov Markéta Šobáňová řekla, že ráno slyšela sérii výbuchů. "Šlo to jeden za druhým, bylo to jako ohňostroj. Pak jsme viděli dým," uvedla Šobáňová, která slyšela i první výbuchy v polovině října. "Bydlíme nahoře na pasekách, tak to máme z první ruky," podotkla.

Šobáňová patřila ke skupině lidí, kteří při návštěvě ministrů ve Vlachovicích poukazovali na to, že lidem chybějí informace. Stejné to prý bylo i ve středu. "Hned jsme volali policii a ta nic nevěděla, nedokázali nám nic říct. Lidé vůbec nevědí, co se tady děje," uvedla. Ráno proto vyzvedla své děti ve škole a odjela do Vsetína. "Už se skutečně bojíme, nevíme ani to, co tam bouchlo minule," podotkla.

Jeden výbuch za druhým, popisují obyvatelé

Lidé z Vrbětic a okolních obcí na Zlínsku neskrývali strach z toho, že se z areálu, kde je skladovaná munice, opět ozvaly neřízené výbuchy. Podle několika z nich byly výbuchy slyšet i vidět z jiného místa než při první explozi v polovině října. "Bylo to mnohem blíž k nám, směrem k Lipové," řekla obyvatelka Lipové, která byla jednou z evakuovaných, skončila v sokolovně v nedalekém Slavičíně.

Podle obyvatelky byly středeční výbuchy jiné než ty v říjnu. "Tehdy se ozval jeden velký výbuch, teď šel jeden výbuch za druhým, bylo to jako ohňostroj. Dům se chvěl, bylo to hrozné," uvedla žena, podle níž lidé nyní vnímali výbuchy daleko hůře.

Část Lipové byla evakuována již v říjnu, nyní se opatření dotklo celé obce. Ve slavičínské sokolovně středu trávilo asi 15 lidí z Lipové, asi pět nemocných či nemohoucích bylo převezeno do nemocnice, další lidé byli v práci nebo u svých rodin. Lidé se báli zejména toho, aby nemuseli mimo své domovy trávit noc. Hasiči je před polednem však upozornili na to, že se to může stát.

Evakuováni byli také lidé z Haluzic, asi desítka z nich našila azyl v obecním sále v Loučce. "Lidé to snáší hůř než ty prvotní výbuchy, jsou více vystrašení," uvedla starostka Loučky Martina Bartošová.

Stropnický: Další výbuchy nelze úplně vyloučit

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu dopoledne poslancům řekl, že nynější další neřízené výbuchy v muničním skladovém areálu způsobil sesuv kráteru po původní explozi leteckých pum a dělostřeleckých granátů. Stejně se vyjádřil taky ministr obrany Martin Stropnický (ANO), podle kterého další výbuchy nelze úplně vyloučit. "Areál je rizikové místo, ale nasazení lidí je maximální, k jakému lze sáhnout. Je to výrazná, ale doufejme, že dílčí nepříjemnost," řekl ministr obrany.

Sobotku prý překvapilo, že v areálu může být skladováno až 15 tisíc tun munice. Zdůraznil, že sklady jsou hlídány fyzicky i elektronicky a bez povolení se tam nedostane žádná civilní osoba. Sanace areálu bude moci podle premiéra začít až potom, co bude odvezena všechna munice, a může trvat jeden až dva roky.

Ministerský předseda také řekl, že stát nebyl dostatečně připraven na tuto krizovou situaci, a ujistil, že už se nic takového opakovat nebude. Prohlásil, že v posledních 25 letech neexistuje analogie ke vzniklé situaci. Vláda podle něj neměla z minulých let připravený žádný krizový plán, který by pro munici vyčlenil jakoukoli náhradní lokalitu.

Výbuch řešila i sněmovna

Do sněmovní debaty k tématu se zapojili i opoziční poslanci. "Mně volají starostové okolních obcí i náš starosta Vlachovic-Vrbětic a prosí vládu, aby tu situaci skutečně nepodcenila, protože občané jsou z nového výbuchu zděšeni ještě více než předtím," řekl místopředseda sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové), který je zastupitelem Zlínského kraje. Kabinet by podle něj měl především občany dobře informovat o vývoji situace.

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura neúspěšně žádal, aby byl na jednání Sněmovny zařazen mimořádný bod o situaci v místě. "Jak je tedy možné, že když je celá záležitost pod kontrolou, že dnes ráno nebyly do Vrbětic-Vlachovic puštěny zásobovací vozy, ale zároveň matky s dětmi vodily své děti do škol a školek," ptal se premiéra a kritizoval nedostatečnou informovanost občanů.

Okamura také uvedl, že má k dispozici fotografii od místních občanů, která podle něj ukazuje, že úlomek munice zasáhl i sklad dřeva nedaleko jednoho ze zdejších rodinných domků. "A toto tam létá vzduchem, jenom abyste měli představu," podotkl. "Chápu, že to občany vyděsilo, ale nepředstavujme si to, prosím, tak, že tam mezi domky ve vesnici létají nějaké šrapnely," řekl ale později ministr obrany Stropnický.

Ve vrbětickém areálu muničních skladů se dosud poslední neřízený výbuch ozval před půlnocí ve středu 12. listopadu. Pyrotechnici stanovili sedmidenní lhůtu bez náhodných detonací, po jejímž uplynutí začali připravovat areál na odvoz uskladněné munice. V neděli dokončili úklid okolí komunikací a skladů tak, aby odvoz nebezpečného materiálu mohl začít. Podle Kozumplíkové je plánované vyskladňování zastaveno.

Nejdříve měla být odvezena munice, která byla připravena k likvidaci ve vojenském areálu v Libavé. Část munice, které je v areálu asi 7000 tun, mají odvážet firmy, jež mají v areálu pronajaté sklady. Něco si mají odvézt zákazníci, kteří munici nakoupili. Zbytek je připraven zajistit stát. Munice by se měla převézt do skladu v Květné na Svitavsku, kam se vejde asi 2800 tun.

Muniční sklad, který vybuchl, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů. Náklady na odstranění následků exploze, vyčištění areálu a převoz zbylé munice dosáhnou podle policie stovek milionů korun. Obyvatelé okolních obcí si již další skladování munice v areálu nepřejí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist