Do Vlachovic na Zlínsku, kde v polovině října vybuchl muniční sklad, dorazí v nejbližších dnech 100 vojáků. O jejich vyslání rozhodla v pondělí vláda. Jedním z hlavních úkolů vojáků bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který chce místo v sobotu navštívit, neprodyšné uzavření areálu.

Podle Sobotky případ ukázal na "bílá místa" v legislativě týkající se nakládání s municí, protože muniční areál nebyl zahrnut do krizových plánů integrovaného záchranného systému.

"Ve Vlachovicích došlo ke koncentraci velkého množství munice, v celém areálu to mohlo být až 15 tisíc tun. To se ale dostatečně neodrazilo v krizových plánech Zlínského kraje. Proč, to bude součástí analýzy," řekl na tiskové konferenci premiér Sobotka.

Na pondělní jednání vlády dorazil i zlínský hejtman Stanislav Mišák, který chtěl vládu přesvědčit, aby ve Vlachovicích do budoucna munici neskladovala. Areál je v majetku státu, stará se o něj ministerstvo obrany s Vojenským technickým ústavem. Areál, ve kterém se munice skladovala od první republiky, si v současnosti pronajímají soukromé firmy. 

"V pátek večer jsme obeslali všechny firmy, jež v areálu provozují jednotlivé budovy a skladují v nich munici. Vyzvali jsme je k vyklizení budov a odvozu munice. Přesný termín převozu se bude odvíjet od postupu práce pyrotechniků. Do areálu budou moci vpustit zástupce jednotlivých firem až poté, co ustanou nekontrolované exploze a areál bude naprosto bezpečný nejen pro pohyb osob, ale také dopravních prostředků," uvedla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Ještě v neděli dopoledne se z bývalého vojenského areálu ozývaly výbuchy. Část munice o víkendu pyrotechnici zničili řízenou detonací.

"Teprve sedmý den po posledním výbuchu můžeme s municí nakládat. Bohužel nemůžeme materiál hasit, lze jen kontrolovaně čekat, až vychladne," řekl v pondělí ministr vnitra Milan Chovanec. Vojáky podle něj nasadí vláda do konce týdne, spolu s policisty by měli hlídat, aby do areálu nikdo nevstupoval.

Munice z Vlachovic by se mohla zneškodnit v Libavé, uskladnit by se případně mohla v Květné, oznámil ministr obrany Martin Stropnický. Odvoz ale bude trvat ještě několik měsíců, podle Chovance je nutné počkat, než materiál vychladne.

Stovka vojáků, které v pondělí vyslala vláda, prostor kolem skladu neprodyšně uzavře. Dosud na místě hlídkovala zlínská policie, která dohlížela na to, aby do okolí epicentra nikdo nevstoupil.

Vláda se podle premiéra Sobotky a ministrů Chovance a Stropnického chce nyní soustředit na analýzu toho, proč nebyl sklad zanesen v krizových plánech a zda by k podobné nehodě nemohlo dojít i v dalších skladech. Kdo přesně pochybil ve Vrběticích, vyšetřuje policie.

Výbuch zničil v polovině října muniční sklad s pěchotní a dělostřeleckou municí, mezi nimi měla být i dělostřelecká munice nebo letecké pumy. Stále se pohřešují dva zaměstnanci firmy Imex Group, která ve Vlachovicích skladovala vojenský materiál. V celkem 27 skladech v areálu celkem bylo odhadem přes 1000 tun munice. Sklady si pronajímají čtyři firmy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist