Do Vlachovic na Zlínsku, kde v polovině října vybuchl muniční sklad, dorazí v nejbližších dnech 100 vojáků. O jejich vyslání rozhodla v pondělí vláda. Jedním z hlavních úkolů vojáků bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který chce místo v sobotu navštívit, neprodyšné uzavření areálu.

Podle Sobotky případ ukázal na "bílá místa" v legislativě týkající se nakládání s municí, protože muniční areál nebyl zahrnut do krizových plánů integrovaného záchranného systému.

"Ve Vlachovicích došlo ke koncentraci velkého množství munice, v celém areálu to mohlo být až 15 tisíc tun. To se ale dostatečně neodrazilo v krizových plánech Zlínského kraje. Proč, to bude součástí analýzy," řekl na tiskové konferenci premiér Sobotka.

Na pondělní jednání vlády dorazil i zlínský hejtman Stanislav Mišák, který chtěl vládu přesvědčit, aby ve Vlachovicích do budoucna munici neskladovala. Areál je v majetku státu, stará se o něj ministerstvo obrany s Vojenským technickým ústavem. Areál, ve kterém se munice skladovala od první republiky, si v současnosti pronajímají soukromé firmy. 

"V pátek večer jsme obeslali všechny firmy, jež v areálu provozují jednotlivé budovy a skladují v nich munici. Vyzvali jsme je k vyklizení budov a odvozu munice. Přesný termín převozu se bude odvíjet od postupu práce pyrotechniků. Do areálu budou moci vpustit zástupce jednotlivých firem až poté, co ustanou nekontrolované exploze a areál bude naprosto bezpečný nejen pro pohyb osob, ale také dopravních prostředků," uvedla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Ještě v neděli dopoledne se z bývalého vojenského areálu ozývaly výbuchy. Část munice o víkendu pyrotechnici zničili řízenou detonací.

"Teprve sedmý den po posledním výbuchu můžeme s municí nakládat. Bohužel nemůžeme materiál hasit, lze jen kontrolovaně čekat, až vychladne," řekl v pondělí ministr vnitra Milan Chovanec. Vojáky podle něj nasadí vláda do konce týdne, spolu s policisty by měli hlídat, aby do areálu nikdo nevstupoval.

Munice z Vlachovic by se mohla zneškodnit v Libavé, uskladnit by se případně mohla v Květné, oznámil ministr obrany Martin Stropnický. Odvoz ale bude trvat ještě několik měsíců, podle Chovance je nutné počkat, než materiál vychladne.

Stovka vojáků, které v pondělí vyslala vláda, prostor kolem skladu neprodyšně uzavře. Dosud na místě hlídkovala zlínská policie, která dohlížela na to, aby do okolí epicentra nikdo nevstoupil.

Vláda se podle premiéra Sobotky a ministrů Chovance a Stropnického chce nyní soustředit na analýzu toho, proč nebyl sklad zanesen v krizových plánech a zda by k podobné nehodě nemohlo dojít i v dalších skladech. Kdo přesně pochybil ve Vrběticích, vyšetřuje policie.

Výbuch zničil v polovině října muniční sklad s pěchotní a dělostřeleckou municí, mezi nimi měla být i dělostřelecká munice nebo letecké pumy. Stále se pohřešují dva zaměstnanci firmy Imex Group, která ve Vlachovicích skladovala vojenský materiál. V celkem 27 skladech v areálu celkem bylo odhadem přes 1000 tun munice. Sklady si pronajímají čtyři firmy.