Několik hodin řešili zástupci ANO, Trojkoalice a ČSSD program, který je základem pro vznik koalice v Praze. "Bylo to především rámcové jednání, kde jsme dávali dohromady naše tři programy a snažili se najít průnik. Do konkrétních bodů to ale nešlo," řekla HN Jana Plamínková z hnutí STAN, která vyjednává za Trojkoalici.

Podle lídryně ANO Adriany Krnáčové se vyjednávači shodli na podstatných bodech programu. "Nejdřív ale chceme se závěry jednání seznámit naše členy klubu," sdělila HN Krnáčová.

Na jednání se mimo jiné řešil spor mezi sociální demokracíí a Trojkoalicí ohledně Radlické radiály. Zatímco Trojkoalice ji chtěla vyškrtnout z územního plánu, sociální demokracie byla proti. "My jsme se dohodli, že tento problém nebude v programu vůbec zmíněn," sdělil lídr ČSSD Miloslav Ludvík, jak rozpor vyřešili.

Strany se dále shodly na zachování jízdného zdarma pro děti do 15 let a seniory starší 65 let. Kladně se vyjednávači postavili i k návrhu Trojkoalice, aby jízdné stálo 10 korun denně. Za roční kupon by tak lidé platili ve dvouleté zkušební době 3 650 korun místo současných 4 750 Kč. 

ANO, ČSSD a Trojkoalice se shodly také na rozvoji dalších tramvajových tratí. MHD by nově měla propojit například Vinohrady a hlavní nádraží. Prioritou bude i posílení veřejné dopravy mezi Prahou a Středočeským krajem.

Vyjednávači se shodli také na prodloužení provozu metra o víkendu nebo výstavbě nových školek. Zachovány by měly být parkovací zóny a strany kývly i na vznik nízkoemisních zón. Konkrétní řešení ale zatím nemají.

Podle lídra Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) se podařilo na jednání prosadit i zklidnění severojižní magistrály nebo nulovou toleranci hazardu. V programovém prohlášení má také zaznít, že strany nebudou privatizovat městské podniky.

Ve středu se strany sejdou znovu a programové prohlášení předloží svým zastupitelským klubům. "Pokud ho schválí, tak ve čtvrtek ráno by mohlo dojít k dohodám o personáliích," tvrdí lídr ČSSD Ludvík.

Rozdělení postů v radě prý vyjednávači zatím vůbec neřešili. Jedinou personálií, na které se shodli, je obsazení funkce primátora. Hlavní město by měla vést Adriana Krnáčová (ANO).

Ludvík zároveň nevyloučil, že ČSSD bude jednat i s dalšími stranami. Například TOP 09 by byla ochotná přenechat sociální demokracii post primátora, kdyby znovu usedla v radě. "Různé nabídky zazněly, ale jak říkám, v tuto chvíli je na tahu vítěz voleb. A my jsme v jednáních poměrně daleko," řekl Ludvík. Zdali by si dovedl představit sebe jako primátora, odmítl jakkoliv komentovat.

"Zatím to vypadá nadějně," řekla k možné koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice také Plamínková. Podle ní Trojkoalice s TOP 09 momentálně nejedná. 

Pokud by se strany definitivně domluvily, budou mít v 65členném zastupitelstvu 33 mandátů, tedy jen těsnou většinu.

Volby v Praze vyhrálo ANO, které má 17 mandátů. TOP 09 a nezávislí jich mají 16, Trojkoalice, ČSSD a ODS osm, KSČM a piráti čtyři.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se