Trojkoalice skončila ve volbách na pražský magistrát třetí. A vítězné hnutí ANO s ní hned zahájilo jednání. Zatím to tedy vypadá, že v Praze vznikne koalice ve složení ANO–Trojkoalice–ČSSD.

"Když to neschválíme, tak půjdeme jednat dál. Pokud bychom měli za to, že programový kompromis nebo personální kompromis je příliš velký, tak se rádi necháme přizvat k dalšímu jednání," připouští lídr Trojkoalice Petr Štěpánek, že koalici by mohli vyjednat i s TOP 09, která skončila ve volbách druhá. Za prioritní teď ale považuje jednání s ANO.

Jak vypadala úterní schůzka s hnutím ANO?

Projednávali jsme program. Večer pak to samé se sociální demokracií. Měli jsme v rukou naše programy a dívali jsme se, v čem tam shoda je a v čem ne.

V čem se tedy shodujete s ČSSD?

V preferencích investic do veřejné dopravy, například metra D. Potom v kladení důrazu na služby pro občany, seniory a podobně. Teď mám na mysli například výstavbu městských bytů.

V čem máte se sociálními demokraty rozpory?

Za domácí úkol jsme si dali do konce týdne třeba řešení vztahu k některým investicím v automobilové dopravě, například k výstavbě radiály.

(Štěpánek to odmítl dál komentovat. Podle lídra ČSSD Miloslava Ludvíka chce Trojkoalice z územního plánu vyškrtnout stavbu Radlické radiály, sociální demokracie to odmítá – pozn. red.)

A v čem se neshodujete s ANO?

Tam jsme si dali za úkol řešit parkovací a nízkoemisní zóny. Ne že bychom spolu nesouhlasili, ale musíme se domluvit, jakým způsobem pokračovat, protože existuje tisíc možností. Shodu máme například na potřebě výstavby mateřských škol, respektive zajištění míst pro děti.

A jak jste uspěli s požadavkem, který byl hlavní součástí vaší kampaně, tedy že MHD by měla stát 10 korun denně?

S oběma stranami ho musíme doladit. Takže požadavek nemáme ještě odfajfkovaný, ale zároveň to není tak, že bychom se na tom zasekli. My tam máme tři kategorie – souhlas, to je nějakých 90 procent, pak máme kategorii k doladění a pak rozpor, což jsou třeba radiály.

Potom se sejdeme a buď uděláme nějaké kompromisy, nebo neuděláme. ANO se pak bude ohlížet dál, nebo začne vyjednávat druhý v pořadí (TOP 09 – pozn. red.), to nevíme. To není na nás, my jsme skončili třetí. Řekli jsme si, že po víkendu se sejdeme znova.

Takže pro vás nepřekročitelné jsou radiály. Tam kdybyste se neshodli...

Já vám teď neříkám, co je pro nás nepřekročitelné. Já vám říkám, na čem jsme se dohodli a na čem ne. My teď jednáme, není tam nic nepřekročitelného.

Ale stále preferujete variantu rady ve složení ANO–ČSSD–Trojkoalice?

Já se omlouvám, že vám na tuto otázku neodpovím, ale teď je to tak, že vítěz voleb jedná o sestavení rady. Situace je taková, že k jednáním jsme přizváni my a ČSSD. A pokoušíme se o jednání s piráty, kde ale oni nechtějí do rady, takže tam se to moc neposouvá.

Otázka, s kým půjdeme, nebo nepůjdeme, je prostě předčasná. My teď potřebujeme doladit programové věci, potřebujeme to probrat na našich klubech a potom půjdeme k vlastnímu sestavení rady a k personálním věcem. To zase musíme probrat a pak se rozhodneme. Čili jestli se přikláníme k něčemu, nebo nepřikláníme, je irelevantní. My jsme úplně na začátku. A když to nevyjde, tak je na řadě ten druhý.

Nebude problém s tím, že některým lidem v Trojkoalici se chystaná koalice s ANO a ČSSD nelíbí a už to dávají najevo?

Nás se všichni mechanisticky ptají, protože vidí tu trojku na začátku, jestli jsme rozvrácení. Ale my jsme úplně stejně stabilní jako všechny ostatní strany a v těch jednáních je to nakonec vidět. Jediný, kdo je tady rozvrácený, je topka.

A máte v Trojkoalici nějakou dohodu, že musíte hlasovat společně pro koalici, kterou vyjednávači dojednají, nebo se může každý rozhodovat sám za sebe?

My jsme Trojkoalice, my mezi sebou normálně komunikujeme, hlasujeme a vůbec nemáme v závorce ty strany, tak to nefunguje prostě (Trojkoalici tvoří zelení, lidovci a starostové – pozn. red.).

Prostě jste jednotní a tak budete i vystupovat...

Jo, úplně v pohodě. My, stejně jako každý jiný klub, něco dojednáme a to něco si buď schválíme, nebo neschválíme. A když to schválíme, tak to budeme dodržovat, a když to neschválíme, tak půjdeme jednat dál.

Pokud bychom měli za to, že programový kompromis nebo personální kompromis je příliš velký, tak se rádi necháme přizvat k dalšímu jednání a budeme jednat o tomtéž. A vyjednáme-li víc, tak do toho třeba půjdeme. Takže já bych to teď opravdu neuzavíral.

Vy už jste jednali i s TOP 09, je to tak?

My jsme nejednali s TOP 09...

Primátor Hudeček z TOP 09 to ale říkal.

Proběhla jediná schůzka, kde seděl Vávra, Hudeček, ještě někdo a my tři. Vyslechli jsme si, jak věc vidí oni, řekli jsme jim, jak věc vidíme my. Popřáli jsme jim k druhému místu a řekli, že předpokládáme, že to půjde v pořadí, tedy že sestavit radu se pokusí vítěz. Pak nás oslovilo ANO a v úterý jsme s ním měli první jednání. Čili my jsme s TOP 09 nejednali, my jsme s nimi měli kontaktní zdvořilostní schůzku.

My jsme na začátku procesu, který podle mě bude trvat 14 dní. Na jeho závěru bude buď oznámení rady, nebo oznámení o nedohodě a pak je to na TOP 09.

A vy připouštíte, že byste se mohli dohodnout s TOP 09, nebo to stoprocentně odmítáte?

Podívejte se zpátky. TOP 09, ANO, Babiš, Kalousek, Hudeček a dřív Tůma velkohubě vyhlašovali, s kým ano a s kým ne. A pak ty čtyři roky šel každý s každým. Všichni říkali, že ne s komunisty, ale když se podíváte na desítky hlasování, tak vlastně nakonec ty komunisty potřebovali. Furt se jich štítili a pak stejně pro udržení pseudokoalic byli dobří. Když se podíváte na hodnocení Transparency International, kdo byl nejtransparentnější? Trojkoalice. Když se podíváte na Demagog.cz, kdo se za celou dobu kampaně nedopustil ani jednoho zavádějícího výroku a nepravdy?

Vy a lídr pirátů Michálek.

A kdo říkal s kým ne? Hudeček a pak Krnáčová. A po volbách ještě přitvrdili. A my jsme řekli, že respektujeme vůli voličů a že budeme jednat tak, jak to bude. A od té doby se chováme zcela transparentně. Teď prostě jedná ANO, a jestli to nedojedná, tak bude jednat TOP 09 a my nejsme uzavření vůči ničemu.

ČSSD říká, že do rady jednoznačně chce. Máte to taky tak, nebo byste se spokojili s opozicí?

My taky chceme do městské rady. Přece každý, kdo kandiduje, tak kandiduje proto, aby spravoval věci veřejné. A ty spravuje přes exekutivní moc.

Já vám rozumím, ale třeba pirátům se do rady nechce.

Ale to je úplně naivní představa. Kandidovat s tím, že budu něco spravovat, a že to pak dělat nebudu, jako dobře, já jim to nemám vůbec za zlé, ono to na první pohled může vypadat i docela sympaticky, ale na druhý pohled je to vlastně podivné.

My jsme lidem slíbili nějaký program, a jestliže ho máme uplatňovat, tak se to uplatňuje přes exekutivní orgány. Snažíme se to vyjednat tak, abychom byli v radě. Ale interpretovat to tak, že to bude v radě s ANO, nebo s TOP 09, teď nejde, protože neproběhlo dost jednání. Čili my teď jednáme s vítězem. A když to nevyjde, tak budeme jednat s druhým.

A třetí věc je opozice. My nemáme nejmenší problém s opozicí. Protože když usoudíme, že neprosadíme v koalici to, co můžeme, tak v opozici budeme klidně úplně stejně jako piráti, ale na rozdíl od pirátů jsme vůči našim voličům natolik zodpovědní, že když do té opozice půjdeme, tak se pokusíme vyjednat takovou exekutivní pozici, abychom to mohli prosadit.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se