Primátor Tomáš Hudeček a šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra podali rezignaci na členství ve straně. Vedení TOP 09 ji přijalo. Důvodem byly spory, které měli mezi sebou. Hospodářským novinám to potvrdil zdroj z magistrátu, kde TOP 09 do komunálních voleb vládla.

"Na základě včerejší žádosti předsedy TOP 09 jsem dnes podal žádost o rezignaci na členství v TOP 09," řekl Hudeček. Ten zůstane primátorem do doby, než se sestaví nová rada. Ovšem už jako nezávislý. Dosluhující primátor také zatím zůstane členem klubu zastupitelů TOP 09. "Mám silný mandát od voličů, které nezklamu," řekl.

Karel Schwarzenberg HN řekl, že Hudečka o rezignaci nepožádal, ale "doporučil" mu ji. Na otázku proč odpověděl jen: "Protože je to pro něj v danou chvíli nejlepší."

Odchod oznámil i poslední pražský volební lídr Zdeněk Tůma. "Vzhledem k tomu, že jsem podporoval Tomáše Hudečka a vnímal jsem ho jako potenciálního lídra TOP 09 do budoucna, tak ho alespoň symbolicky podpořím i teď. Odcházím z TOP 09," řekl HN Tůma.

Svého členství v TOP 09 se po Hudečkově rezignaci vzdala i současná radní Eva Vorlíčková. "S politickou stranou, která bagatelizuje náhodná setkání svých vlivných členů s pověstnými pražskými kmotry, nechci mít nadále nic společného," napsala Vorlíčková ve svém rezignačním dopisu.

Reagovala tak na fotografie Jiřího Vávry, které se objevily tento týden. Vávra je na nich zachycen na oslavě, kde byl i vlivný podnikatel Tomáš Hrdlička. Hudeček v úterý v DVTV řekl, že Vávra by měl kvůli tomu rezignovat. Jinak ho vedení strany odvolá. Nakonec podali rezignaci oba.   

Podle informací HN se chystá spolu s Hudečkem odejít ze strany i několik dalších členů zastupitelského klubu TOP 09. HN ve středu oslovily většinu jejích nových zastupitelů. Z rozhovorů s nimi vyplývá, že by Hudeček mohl přemluvit ještě dva až tři další kolegy k odchodu. Všichni ovšem zatím váhají.

První místopředseda strany Miroslav Kalousek tvrdí, že se tak Vávra i Hudeček rozhodli sami a vedení po nich rezignaci nepožadovalo. "Předsednictvo přijalo rezignaci obou pánů jednomyslně, ocenilo jejich sebereflexi a poděkovalo za skvělou práci, kterou udělali pro Prahu," řekl HN Kalousek. 

V novém vyjednávacím týmu zůstává Marek Ženíšek. Hudečka a Vávru nahradí viceprimátoři Václav Novotný a Jiří Nouza.

"Pochopil jsem, že pokud v tak vyhrocené situaci nesložím funkci, tak to neudělá ani Tomáš Hudeček, a nerad bych rozbroji dál poškozoval stranu," řekl ke své rezignaci Vávra. Podle zdrojů HN ale Hudeček podal rezignaci jako první.

Volby v Praze vyhrálo hnutí ANO, TOP 09 skončila druhá. Vávra výsledek označil za prohru TOP 09 a naznačil, že za to nese odpovědnost Hudeček. "Je pravda, že kdyby TOP 09 vedl v Praze jiný lídr, byla by i jiná kampaň," řekl po volbách.

Podle Vorlíčkové je to zcela absurdní. "Dlouho se vědělo o vazbách Jiřího Vávry na nová politická uskupení v Praze, kterým pomohl ke vzniku a která proslula primitivní antihudečkovskou rétorikou a kampaní. Výsledek TOP 09 je tedy v podmínkách, kdy první náměstek primátora a spolu s ním i první místopředseda celé strany celou kampaň sabotují, spíš zázrakem," píše také Vorlíčková v dopise.

Přitom ještě v úterý Hudeček v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdil, že TOP 09 je spoluvítěz. "Rozdíl v počtu voličů, kteří volili nás a kteří volili ANO, je šest tisíc voličů. To je v případě milionového města nula. Navázat na to, co se tady za poslední rok pod naším vedením stalo, je více než vhodné," říkal Hudeček.

Vávra se jako šéf pražské TOP 09 navíc kvůli sporům s Hudečkem vůbec nedostal na kandidátku pro volby do zastupitelstva.  

Andrej Babiš navíc v neděli v DVTV prohlásil, že Hudeček chtěl kandidovat za jeho hnutí ANO a v nedávné době zjišťoval, jestli by to bylo možné. To ovšem Hudeček odmítá a tvrdí, že naopak sondoval Babiš u něj. ANO totiž dlouho hledalo lídra pro Prahu. "Všechny pokusy o kandidaturu jsem zdvořile odmítal. I tento," řekl Hudeček HN.

"Byl bych velice obezřetný z hlediska dalších kontaktů Hudečka s ANO," upozornil ve středu po rezignaci Vávra. Kalousek ale Babišovo tvrzení označil za spekulaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist