Sněmovna v úterý nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD) k trestnímu stíhání. Policie ji chtěla obvinit jako ústeckou radní v souvislosti s projektem vítání občánků. Někteří zákonodárci kritizovali, že policie se nyní podle nich zaměřila na obecní politiky.

Pro vydání hlasovalo 42 ze 173 přítomných poslanců, 81 jich bylo proti. Kailovou budou moci policisté případně stíhat až potom, co jí skončí poslanecký mandát.

Sněmovna jednala o vydání Kailové k trestnímu stíhání bez doporučení mandátového a imunitního výboru. Výbor v úterý nepřijal žádné usnesení. 

Policie chce Kailovou jako ústeckou radní obvinit kvůli projektu vítání občánků. Podezírá ji z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Policisté podle zpravodaje Matěje Fichtnera (ANO) uvedli, že zakázka na projekt za více než pět milionů korun odporovala požadavku na hospodárnost a byla zbytečná. Organizační část projektu prý mohlo zajistit město svými pracovníky, medializaci nepotřeboval.

Kailová označila obvinění za absurdní, vítání občánků pokládá za velkou společenskou událost a nejúspěšnější projekt v Ústí. Byl podle ní řádně schválen. Poslankyně se pozastavila nad tím, že z deseti radních, kteří projekt schválili, se policie zaměřila jen na tři, a to navíc pět měsíců před komunálními volbami.

Exministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) označila usnesení o stíhání za "literární průjem" a za účelové. Státní zástupce, pokud bude mít rozum, jej musí zrušit, uvedla. Kailové se zastali i opoziční politici. "Kriminalizace komunálních politiků zašla příliš daleko," podotkl František Laudát (TOP 09 a Starostové). Jana Černochová (ODS) hovořila o honu na obecní politiky.

Naopak pro vydání se vyslovil Radek Vondráček (ANO), podle kterého sněmovna není nezávislý soud. Nebylo by podle něho v pořádku, aby další obvinění – primátor Ústí nad Labem Vít Mandík a radní Josef Macík (oba ČSSD) – byli "pokusnými králíky".

Proti vydání Kailové hlasovala většina poslanců ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a ODS. Pro byla naopak většina zákonodárců hnutí ANO. Komunisté se hlasování vesměs zdrželi.

Vítání občánků organizovala pro město do loňského března společnost Darothore. Členové vedení ústecké radnice podle policie umožnili firmě získat neoprávněný majetkový prospěch, údajná škoda činí nejméně milion korun.

V tomto volebním období sněmovna vydala k trestnímu stíhání dva poslance – Bronislava Schwarze (hnutí ANO) a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist