Okresní soud v Mostě chce do konce příštího týdne požádat Sněmovnu o vydání čerstvě zvoleného poslance Bronislava Schwarze z ANO k trestnímu stíhání.
Podle deníku Insider čelí ředitel mosteckých městských strážníků Schwarz, který od voličů dostal téměř 4000 preferenčních hlasů, už několik let obvinění z údajného zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.
Schwarz vinu odmítá, kolegům z poslaneckého klubu prý ale doporučí své vydání.
Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v roce 2006 coby vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal.
Několik svědků vypovědělo, že je policisté donutili lehnout si na zem a mířili na ně zbraní. Schwarz se hájí tím, že jednal na základě pokynu nadřízeného.
Okresní soud v Mostě už Schwarze jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání.
Verdikt měl podle Insideru padnout necelé dva týdny před sněmovními volbami, hlavní líčení se ale nekonalo, protože Schwarz a jeho právník nepřišli. Zvolením Schwarze do Sněmovny bylo trestní řízení přerušeno, a to až do doby, než poslanci vysloví souhlas s jeho vydáním.
Do vlády se sociální demokracií? Buď společně, nebo nikdo, říkají ANO a lidovci - čtěte ZDE
Členové ODS utíkají k ANO. O Svobodné je největší zájem v historii - čtěte ZDE
Schwarz, který se do dolní komory Parlamentu dostal z druhého místa kandidátky ANO na Ústecku, popřel, že by kandidoval účelově.
„Rozhodně jsem nešel do voleb kvůli tomu, abych získal imunitu. Kolegům z poslaneckého klubu doporučím svoje vydání a sám pro ně budu hlasovat,“ řekl deníku.
Insider připomněl, že ani šéf hnutí ANO Andrej Babiš se dva týdny před volbami nedostavil k soudu v Bratislavě, který rozhodoval v jeho sporu o tom, zda byl vědomým spolupracovníkem StB.
Sněmovna bude ohledně Schwarze řešit obdobnou situaci, jako když rozhodovala o vydání občanského demokrata Romana Pekárka. Ten získal koncem loňského roku mandát v době, kdy byl nepravomocně odsouzený za korupci.
Poslanci ho vydali a Pekárek se posléze stal prvním českým zákonodárcem, který byl pravomocně odsouzen během výkonu funkce. V současné době si ve vězení odpykává pětiletý trest.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist