V Evropském parlamentu zasednou zástupci ANO, TOP 09, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, ODS a svobodných. Do Štrasburku se tak dostalo historicky nejvíce stran.

Volby vyhrálo ANO, které získalo lehce přes 16 procent hlasů, a tedy čtyři mandáty. Stejný počet zástupců vyšle do Evropy i TOP 09, která skončila těsně druhá s necelými 16 procenty, a také ČSSD, kterou podpořilo 14,2 procenta voličů.

Tři europoslance získala KSČM (11 %) i KDU-ČSL (10 %). ODS vyšle díky zisku 7,7 procenta dva zástupce a Strana svobodných občanů jednoho. Získala 5,2 procenta hlasů. 

Váš prohlížeč je bohužel zastaralý a nepodporuje interaktivní vizualizace. Doporučujeme jej aktualizovat, stáhnout jiný nebo použít Google Chrome Frame – na to nepotřebujete souhlas IT oddělení :-)

V Česku přišlo k volbám jen 18,2 procenta voličů, což je po Slovensku druhá nejnižší účast. Tam hlasovalo jen 13 procent lidí.

Z mapy volebních výsledků vyplývá, že hnutí ANO zaujalo hlavně voliče na západě, severu a východě Čech. TOP 09 bodovala především v Praze a také na Plzeňsku, odkud pochází nově zvolený europoslanec Jiří Pospíšil. Ten získal dokonce nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů.

Žlutá barva značí, že Moravu ovládli lidovci. Naopak ČSSD dokázala vyhrávat jen na území Moravskoslezského kraje a o dva hlasy porazila hnutí ANO i v celém Olomouckém kraji.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš hned po vyhlášení výsledků oznámil, že bude na post eurokomisaře prosazovat lídra kandidátky Pavla Teličku. 

"ČSSD by měla uznat, že pan Telička je nejlepší kandidát na eurokomisaře. Pana Mertlíka mi už nabízeli jako náměstka na ministerstvu financí, takže mu spíš hledají místo," vyjádřil se Babiš i ke kandidátovi, kterého prosazují sociální demokraté. 

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je šťastný, že v ČR nezvítězili euroskeptici. "Chtěl bych vyjádřit radost nad tím, že v České republice se na rozdíl od jiných zemí v EU na prvních třech místech umístily proevropské politické strany," řekl po oznámení výsledků.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se