V eurovolbách není tolik důležité, jak se umístí jednotlivé strany, ale do jakých frakcí se po volbách zařadí. Jednotlivé skupiny Evropského parlamentu si domlouvají společnou strategii a poté většinou hlasují jednotně.
Server IHNED.cz přináší přehled frakcí, do kterých se po volbách chtějí začlenit české strany. Jak se jednotlivé skupiny staví k budoucnosti Evropy a co prosazují?
Evropská strana lidová (EPP) – KDU-ČSL, TOP 09
Středopravicová skupina prosazuje sociálně tržní hospodářství. EPP staví na podpoře malých a středních podniků, lidovci přispěli například k tomu, aby snadněji získávaly úvěry.
Chtějí větší dohled nad rozpočty jednotlivých států, které by podle EPP měly mít v ústavách zahrnutý Rozpočtový pakt (Česká republika a Velká Británie ho odmítla). Podporují také myšlenku společné evropské obrany. Zasadili se také o lepší podmínky pro spotřebitele při on-line nakupování.
Frakci tvoří hlavně konzervativní strany a křesťanští demokraté. Kromě české KDU-ČSL do ní patří také německá CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Nejsilnější politické skupině předsedá francouzský poslanec Joseph Daul.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.