V eurovolbách není tolik důležité, jak se umístí jednotlivé strany, ale do jakých frakcí se po volbách zařadí. Jednotlivé skupiny Evropského parlamentu si domlouvají společnou strategii a poté většinou hlasují jednotně.

Server IHNED.cz přináší přehled frakcí, do kterých se po volbách chtějí začlenit české strany. Jak se jednotlivé skupiny staví k budoucnosti Evropy a co prosazují? 

Evropská strana lidová (EPP) – KDU-ČSL, TOP 09

Středopravicová skupina prosazuje sociálně tržní hospodářství. EPP staví na podpoře malých a středních podniků, lidovci přispěli například k tomu, aby snadněji získávaly úvěry.

Chtějí větší dohled nad rozpočty jednotlivých států, které by podle EPP měly mít v ústavách zahrnutý Rozpočtový pakt (Česká republika a Velká Británie ho odmítla). Podporují také myšlenku společné evropské obrany. Zasadili se také o lepší podmínky pro spotřebitele při on-line nakupování. 

Frakci tvoří hlavně konzervativní strany a křesťanští demokraté. Kromě české KDU-ČSL do ní patří také německá CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Nejsilnější politické skupině předsedá francouzský poslanec Joseph Daul. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se