Volby do Evropského parlamentu začaly už i v České republice. Lidé si vybírali 21 nových europoslanců v pátek od 14 do 22 hodin a šanci projevit svůj názor budou mít ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.

V 17:00 hlásil údaj o volební účasti pouze pět procent. Ve stejnou dobu před pěti lety byla účast zhruba desetiprocentní, tedy dvojnásobná.

Podobně tomu bylo na konci pátečního hlasování, kdy celková účast dosáhla deseti procent, zatímco v minulých volbách v pátek měla volbu za sebou už pětina voličů.

Letos kandiduje rekordní počet uskupení, celkem 38.

Oproti sněmovním volbám mají voliči možnost méně kroužků. Preferenční hlasy mohou dát maximálně dvěma kandidátům.

Výsledky budou známy až v neděli pozdě večer. Musí se počkat, až odvolí občané všech zemí Evropské unie. Jako poslední se uzavřou místnosti v Itálii.

Server IHNED.cz sledoval volební dění celý den on-line.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
14:00
Dobrý den, vítejte u on-line reportáže

V České republice se právě otevřely volební místnosti. Dnes můžete jít k urnám až do 22 hodin. Možnost volit máte ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.

Evropské volby

Foto: ČTK

14:03
Experti unikátní metodou spočítali, kdo vyhraje volby

Společnost Semantic Visions, která pracuje i pro CNN a Bild, zpracovala analýzu, podle níž drtivě vyhraje eurovolby hnutí ANO. Za ním skončí ČSSD a TOP 09. Nejde ale o předvolební průzkum, firma tipuje výsledky na základě počtu a emocionálního zabarvení článků o stranách.

Na grafy, které jejich tvrzení dokazují, se podívejte ZDE.

14:06
Vše, co potřebujete vědět

Ještě než půjdete volit, přečtěte si manuál serveru IHNED.cz. Dozvíte se, kolik kandidátů můžete zakroužkovat nebo do kterých frakcí se strany plánují po volbách zařadit.

14:10
Babiš ještě rozdával koblihy, zelení telefonují na Vltavě

Politické strany se rozhodly využít i pátek k tomu, aby získaly další voliče. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a lídr kandidátky Pavel Telička rozdávali v metru koblihy. Zelení pro změnu plují na lodi po Vltavě. V kontaktním centru, které si tam zřídili, lídr Ondřej Liška zvedá telefony a odpovídá lidem na dotazy ohledně zelené politiky a EU. 

Více o vrcholech kampaní čtěte zde.

Strana zelených

Foto: Facebook zelených

14:17
Babiš odvolil i s partnerkou
14:25
Dva kroužky a hlas do úřední obálky

Má-li váš hlas platit, musíte vložit hlasovací lístek do úřední obálky. Například Karel Schwarzenberg na to při prezidentských volbách zapomněl, a proto jeho hlas neplatil.

Na lístku nemusíte nikoho kroužkovat. Pokud ale chcete dát někomu preferenční hlas, můžete udělit až dva.

14:26
Poslanec, nebo zločinec? Vyzkoušejte se

Těmito volbami končí pětiletý mandát 766 europoslancům. Kolik z nich znáte? Naše aplikace vám ukáže deset dvojic fotografií vybraných náhodně z řad členů Evropského parlamentu a z policejní databáze hledaných osob. Vaším úkolem je u každé dvojice poznat, kdo je evropským zákonodárcem, a kdo před zákonem naopak utíká.

Vyzkoušejte se zde.

14:34
Lídr ODS Zahradil u voleb
14:36
Odvolil i šéf Strany zelených Liška

Hned po otevření volebních místností přišel k urně i předseda zelených Ondřej Liška.

14:41
Komunistka Konečná přesvědčovala květinami

Lidé dnes mohli ještě potkat jedničku KSČM Kateřinu Konečnou. Darovala ženám gerbery. "A také moji přátelé je rozdají po celé republice jako pozvánku k volbám do Evropského parlamentu a poděkování za milé chování po celou dobu, kdy jsme se s nimi setkávali v ulicích," řekla serveru IHNED.cz.

14:46
Monika Babišová vhodila lístek bez obálky

Partnerka ministra financí Monika Babišová udělala stejnou chybu jako Karel Schwarzenberg při prezidentské volbě. Vhodila do urny hlas bez obálky (fotka vlevo). Komise jí ale umožnila jít za plentu ještě jednou a vše napravit.

Monika Babišová.

Foto: ČTK

14:52
Babiš: Češi by měli vystupovat jednotně

Češi by měli v europarlamentu vystupovat jednotně bez ohledu na to, za jakou stranu budou zvoleni. Po odvolení to prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Podle něj by všichni čeští zástupci měli hájit zájmy ČR. ANO nepodporuje větší integraci, není ani příznivcem společné evropské měny.

Hnutí ANO, jehož kandidátku vede bývalý eurokomisař a lobbista Pavel Telička, je považováno za favorita voleb.

Babiš si nemyslí, že výsledek bude mít vliv na domácí politickou scénu. Už dříve ale řekl, že by se od výsledku mohlo odvíjet to, kdo bude za ČR kandidátem na eurokomisaře. ANO prosazuje Teličku. Babiš dnes řekl, že je ochotný diskutovat i o jiném kandidátovi, pokud by byl lepší než Telička.

Andrej Babiš u voleb

Foto: ČTK

15:00
Euroskeptici v Nizozemsku ostrouhali

Volby do europarlamentu začaly ve čtvrtek studenou sprchou pro pravicové populisty. Dnes to napsala agentura DPA s ohledem na odhady výsledků z Nizozemska, podle kterých favorizovaná euroskeptická pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse skončila překvapivě až čtvrtá.

Wilders nepřesvědčivý výsledek podle agentury Reuters připsal na vrub nízké volební účasti, která prý dokazuje odpor lidí k EU.

15:10
Schwarzenberg: V europarlamentu přibude extremistů a populistů

"Obávám se, že tam bude více extremistů, více nacionalistů a více populistů," řekl Karel Schwarzenberg po odvolení k tomu, jak by mohlo vypadat nové složení europarlamentu.

Očekává, že účast bude spíše slabá. Doufá, že přesáhne alespoň čtvrtinu. Lidé by si podle šéfa TOP 09 měli uvědomit, že v europarlamentu se rozhoduje stále o více věcech.

Karel Schwarzenberg u voleb.Foto: ČTK

15:23
Češi vsadili na eurovolby miliony

Do dneška si lidé u společnosti Chance vsadili na evropské volby milion korun. Sázky vypsal také Tipsport. Podle sázkařů bude jasným vítězem hnutí ANO. "Na výhru strany Andreje Babiše je už prosázeno přes půl milionu korun," řekl mediální zástupce Tipsportu Michal Peterka. 

Podle sázkařů bude účast pod 30 procenty. "V kurzu 1,25:1 je to jedna z nejsázenějších příležitostí vůbec," dodal Peterka. V minulých volbách přišlo 28 procent voličů.

15:34
Šéf europarlamentu napsal voličům. Česky

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz na Twitter napsal, ať jdou lidé k volbám. Ačkoliv je Němec, použil češtinu.

15:39
Zelení končí kampaň předčasně. Kvůli bouřce

Vrcholem kampaně Strany zelených bylo kontaktní centrum v Praze na Vltavě. Lídr Ondřej Liška se v něm setkával s lidmi a také zvedal telefony voličům. Kvůli počasí ale musí zelení z řeky rychle pryč.

15:46
Členové volební komise studují lístky

Čas si lidé ve volební komisi krátí studováním lístků.

15:52
Sobotka volil ve Slavkově u Brna

Premiér Bohuslav Sobotka odvolil po 15. hodině v místě svého trvalého bydliště, kterým je Slavkov u Brna.

Bohuslav Sobotka u voleb.Foto: ČTK

15:55
Politici ANO se vyžívají v selfies

Po šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi si u voleb vyfotil selfie fotku i lídr kandidátky Pavel Telička.

16:00
Kdo může jít volit

K urnám mohou jít jen ti voliči, kterým nejpozději v sobotu bude 18 let.

16:04
A další předseda odvolil. Tentokrát šéf ODS Fiala
16:13
Sobotka: Věřím, že levice získá převahu nad pravicí

"Je důležité, aby nastala změna. Nyní má v Evropském parlamentu většinu pravice a já bych rád, aby tomu bylo naopak a více míst zastávala levice. Chceme, aby Evropská unie v budoucnu podporovala investice, vznikala nová pracovní místa a více bojovala s daňovými úniky," řekl po odvolení premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Je mu líto, že lidé nepovažují eurovolby za důležité. "Byl bych rád, kdyby letos přišlo více lidí než před pěti lety," dodal Sobotka. Minule přišlo 28 procent voličů.

16:35
Policie: Hnutí, za které kandiduje Klasnová, porušilo zákon

Tři brigádníci v Praze 1 podle policie porušili zákon, když před volebními místnostmi rozdávali propagační materiály hnutí Pro Jedničku, které chce kandidovat v podzimních komunálních volbách.

Zástupci hnutí ale porušení pravidel odmítají. Kateřina Klasnová, která chce za hnutí kandidovat, řekla, že před místnostmi brigádníci sbírají podpisy, které by jim umožnily na podzim kandidovat. "Jsem si naprosto jistá, že jsme zákon neporušili," řekla s tím, že zákon zakazuje propagaci stran kandidujících v aktuálních volbách, do kterých hnutí nekandiduje. Jejich postup prý odsouhlasil advokát.

16:50
Zeman: Že lidi nejdou k volbám, je chyba novinářů a politiků

Hlas vhodil do urny už i prezident Miloš Zeman. "Snad vám ještě do deseti večer někdo přijde," řekl směrem k volební komisi.

Nízkou účast klade za vinu i novinářům. "Lidé neberou problematiku EU příliš vážně. Mylně se domnívají, že se jich netýká. A přitom už 80 procent zákonů, které se u nás přijímají, jsou z dílny EU. Vždycky jsou na vině novináři. Protože vy, novináři, máte to, co jsem teď říkal, lidem sdělovat. A zatím jste to, pokud vím, nikdy neřekli," prohlásil prezident. Podle něj je ale chyba i na straně politiků.

Prezident Miloš Zeman odevzdal 23. května v Praze svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu.Foto: ČTK

16:55
Zeman: Babišovi by bylo líp, kdyby lidé chodili k volbám povinně

Zeman po odvolení také řekl, že by byl pro zavedení povinné volební účasti. "Určitě u domácích voleb. U těch evropských bych váhal," prohlásil.

"Za Masarykovy první republiky dokonce u nás byla volební povinnost. A ten, kdo nešel k volbám, zaplatil mírnou pokutu. Ta šla do státního rozpočtu. A ten bobtnal a bobtnal. A pan Babiš by neměl takové problémy, jako má teď při sestavování státního rozpočtu," dodal.

17:00
Okamuru natáčela u urny japonská televize

Hlasování šéfa Úsvitu Tomia Okamury uvidí i diváci v Japonsku. S Okamurou, který pochází z japonsko-české rodiny, dorazil na volební akt v základní škole v pražské Hostivaři štáb japonské televize, která o něm připravuje dokument. "Je to spíš náhoda. Oni vůbec nevěděli, že ty volby budou," řekl Okamura.

17:12
Chodí, nechodí...

Na Twiteru si jedni stěžují, že lidé k eurovolbám nechodí. Druzí naopak tvrdí, že jakmile začalo pršet, lidé mají chuť volit.

17:27
Která strana zamíří ke které frakci?

Strany se po volbách začlení do frakcí. Přečtěte si, kam která z nich směřuje.

17:36
Fischerův exporadce Marquis: Proč jít k volbám

Americký politický poradce Garrett Marquis, který pracoval i pro Jana Fischera, vysvětluje, proč je důležité jít k eurovolbám:

Ve skutečnosti toto hlasování smysl má, a to i pro transatlantické vztahy. Výsledek voleb do Evropského parlamentu totiž bude mít značný dopad na politickou příslušnost kandidátů do nové Evropské komise, která přímo ovlivní jednání o Transatlantické zóně volného obchodu (TAFTA).

EU a USA společně vytvářejí polovinu světového HDP, a přitom se nedokážou dohodnout na Transatlantickém obchodním a investičním partnerství kvůli odporu zájmových skupin a odlišné regulaci v některých sektorech typu zemědělství a životního prostředí.

Celý text si přečtěte zde.

17:44
Alexander Tomský: Jsou tu zas – volby nevolby

Politolog Alexander Tomský vysvětluje problém evropských voleb:

Tak jsou tu zas – volby nevolby. Formálně sice volby – voliči vhazují lístek, ale jak každý, kdo má trochu rozumu, ví, volba není. Kandidáti hlavních politických stran se nehandrkují o odlišný program, ani nebudou volit komisi, ani nic nekritizují, ani nevolají po změně, svolávají jenom své fanoušky, aby jim navíc přidali věrnostní hlas. Není divu, že se fandům nijak nechce. A tak jako obvykle vyhrává na celé čáře stejná parta – těch, co zůstávají doma.

Celý text si přečtěte zde.

17:50
K volbám přišlo zatím jen kolem 5 procent Čechů

Účast v letošních volbách byla v prvních hodinách slabší než před pěti lety. Volit přišlo podle informací od komisařů vesměs jen kolem pěti procent lidí. Při minulých eurovolbách měla odhlasováno do 17:00 už zhruba desetina voličů.

Nejvíce lidí zatím chodí v Praze. "V 17.00 byla účast v páté městské části ve výši 7,57 procenta," informoval například mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig.

Foto: ČTK

17:52
Vnitro: Babišová zřejmě porušila zákon

Podle ministerstva vnitra byl způsob, jakým volila partnerka vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Monika, zřejmě porušením zákona. Babišová šla k volební urně dvakrát. Napoprvé totiž vhodila samotný volební lístek bez obálky. Hlas je v takovém případě neplatný. Předseda volební komise pak Babišové řekl, že to je jeho chyba a že smí volit ještě jednou.

Navíc když se Babišová znovu odebrala za plentu, s úpravou lístku jí tam pomáhal i Babiš. Zákon přitom uvádí: "V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise." Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky měla okrsková volební komise zasáhnout.

"Státní volební komise se bude případem na pondělním zasedání zabývat jen tehdy, pokud jí kvůli tomuto pochybení bude adresována stížnost," dodal. Okrskové volební komisi ale podle něj postih nehrozí.

18:14
Česko je jedinou zemí, kde se volí dva dny

Volby probíhají od čtvrtka do neděle v 28 zemích Evropy. Jedině v České republice ale mohou lidé k urnám dva dny.

18:29
3 důvody, proč opravdu jít k eurovolbám

Podle posledního průzkumu CVVM se o volby do Evropského parlamentu zajímá jen 19 procent občanů Česka. Jejich počet navíc neustále klesá. Přitom existuje hned několik důvodů, proč k volbám jít, i když dění v europarlamentu nesledujete. Například pomůžete stranám jednoduše získat peníze. Přečtěte si všechny důvody.

18:34
Odvolil i vicepremiér Bělobrádek

Práva volit využil i třetí z předsedů koaličních stran - šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Spokojený bych byl s obhajobou dvou mandátů," řekl.

Odevzdat hlas přišel Bělobrádek bez manželky. "Ta sedí ve volební komisi. Dnes jsem hlídač dvouletého syna," dodal.

18:46
Stále ještě váháte? Zkuste si volební kalkulačku

Volební kalkulačka vám pomůže při výběru strany. Najdete ji zde.

18:52
Hlas pro piráty

Piráti získali další hlas. Odvolil už totiž i šéf strany Ivan Bartoš.

19:13
Zábava ve volebních komisích
20:09
"Aspoň se taky dočkám"

Nízkou volební účast dokládá i výrok členky volební komise v Praze 3: "Aspoň se taky někoho dočkám," přivítala reportéra serveru IHNED.cz.

V 17 hodin většina komisí hlásila účast jen kolem pěti procent.

20:36
Celý pátek volí i Irové

Od pátečního rána si svých 11 kandidátů do Evropského parlamentu volí kromě Čechů i občané Irska. Volební místnosti se na zeleném ostrově uzavřou v jedenáct hodin večer. Volili i příslušníci irské armády, kteří jsou na vojenské misi v africkém Mali.

20:47
Dvakrát více euroskeptiků než doposud

Podle průzkumů, které shrnul v infografice týdeník The Economist, může být v parlamentu více než dvojnásobný počet euroskeptických politiků než v předešlém volebním období. Nejvíce by posílily euroskeptické strany v Itálii a Francii. Češi by podle britského média euroskeptické zastoupení v europarlamentu mít neměli.

21:00
Ve dvou olomouckých městských částech zkomplikoval volby výpadek proudu

Ve dvou volebních okrscích Olomouce zkomplikoval páteční volby do Evropského parlamentu výpadek elektrického proudu. Způsobil to zřejmě silný vítr v odpoledních hodinách. Situaci se snažili tamní pracovníci komisí řešit několik hodin. Pomohli jim nakonec večer hasiči, kteří jim dovezli náhradní zdroje světla.

Elektřina vypadla v okrsku Nedvězí a ve Slavoníně. "Svíčky jsme zavrhli, lidé chodí za plentu a vše je tam z papíru nebo látky. Nakonec nás večer zachránili hasiči. Dovezli náhradní světlo, volby se tak přerušovat nemusí," řekla před 21:00 Marie Mazánková z olomouckého krajského úřadu. Podotkla, že podobný problém již na úřadě v minulosti řešili.

22:04
Volební místnosti se uzavřely. Volit bude možné znovu v sobotu dopoledne

První polovina voleb do Evropského parlamentu pro české voliče skončila. Volební komise po celé republice uzavřely místnosti v 22:00. Znovu je otevřou v sobotu ráno, kdy budou moci čeští voliči zvolit své zástupce v europarlamentu od 8:00 do 14:00.

Tímto se pro dnešek s volebním zpravodajstvím loučí i redakce IHNED.cz, která bude o všem důležitém okolo eurovoleb informovat po celý víkend.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist