Volby do Evropského parlamentu začaly už i v České republice. Lidé si vybírali 21 nových europoslanců v pátek od 14 do 22 hodin a šanci projevit svůj názor budou mít ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.
V 17:00 hlásil údaj o volební účasti pouze pět procent. Ve stejnou dobu před pěti lety byla účast zhruba desetiprocentní, tedy dvojnásobná.
Podobně tomu bylo na konci pátečního hlasování, kdy celková účast dosáhla deseti procent, zatímco v minulých volbách v pátek měla volbu za sebou už pětina voličů.
Letos kandiduje rekordní počet uskupení, celkem 38.
Oproti sněmovním volbám mají voliči možnost méně kroužků. Preferenční hlasy mohou dát maximálně dvěma kandidátům.
Výsledky budou známy až v neděli pozdě večer. Musí se počkat, až odvolí občané všech zemí Evropské unie. Jako poslední se uzavřou místnosti v Itálii.
Server IHNED.cz sledoval volební dění celý den on-line.
On-line reportáž
V České republice se právě otevřely volební místnosti. Dnes můžete jít k urnám až do 22 hodin. Možnost volit máte ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.
Foto: ČTK
Společnost Semantic Visions, která pracuje i pro CNN a Bild, zpracovala analýzu, podle níž drtivě vyhraje eurovolby hnutí ANO. Za ním skončí ČSSD a TOP 09. Nejde ale o předvolební průzkum, firma tipuje výsledky na základě počtu a emocionálního zabarvení článků o stranách.
Na grafy, které jejich tvrzení dokazují, se podívejte ZDE.
Ještě než půjdete volit, přečtěte si manuál serveru IHNED.cz. Dozvíte se, kolik kandidátů můžete zakroužkovat nebo do kterých frakcí se strany plánují po volbách zařadit.
Politické strany se rozhodly využít i pátek k tomu, aby získaly další voliče. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a lídr kandidátky Pavel Telička rozdávali v metru koblihy. Zelení pro změnu plují na lodi po Vltavě. V kontaktním centru, které si tam zřídili, lídr Ondřej Liška zvedá telefony a odpovídá lidem na dotazy ohledně zelené politiky a EU.
Více o vrcholech kampaní čtěte zde.
Foto: Facebook zelených
Odvoleno. V ANO jsme vyhlásili soutěž Přitáhni parťáka tak jsem přitáhl toho svého. http://t.co/TT8ltcmeWd pic.twitter.com/ACtl9J9VAc
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) May 23, 2014
Má-li váš hlas platit, musíte vložit hlasovací lístek do úřední obálky. Například Karel Schwarzenberg na to při prezidentských volbách zapomněl, a proto jeho hlas neplatil.
Na lístku nemusíte nikoho kroužkovat. Pokud ale chcete dát někomu preferenční hlas, můžete udělit až dva.
Haló haló, poslední moje hlášení k #eurovolby - maximálně DVA kroužky a JEDEN lístek v ÚŘEDNÍ obálce.
Konec hlášení v českém jazyce.
— Furt já... (@tylsar) May 23, 2014
ANO zamíří v europarlamentu k třetí nejsilnější frakci. Nejmocnější by měli být lidovci
Těmito volbami končí pětiletý mandát 766 europoslancům. Kolik z nich znáte? Naše aplikace vám ukáže deset dvojic fotografií vybraných náhodně z řad členů Evropského parlamentu a z policejní databáze hledaných osob. Vaším úkolem je u každé dvojice poznat, kdo je evropským zákonodárcem, a kdo před zákonem naopak utíká.
A je to tam. pic.twitter.com/79AN1z5kVU
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) May 23, 2014
Hned po otevření volebních místností přišel k urně i předseda zelených Ondřej Liška.
Lidé dnes mohli ještě potkat jedničku KSČM Kateřinu Konečnou. Darovala ženám gerbery. "A také moji přátelé je rozdají po celé republice jako pozvánku k volbám do Evropského parlamentu a poděkování za milé chování po celou dobu, kdy jsme se s nimi setkávali v ulicích," řekla serveru IHNED.cz.
Na Jižní Městě v Praze zvu ženy k volbám. #eurovolby #EP2014 pic.twitter.com/SRpFEJngdA
— Kateřina Konečná (@Konecna_K) May 23, 2014
Partnerka ministra financí Monika Babišová udělala stejnou chybu jako Karel Schwarzenberg při prezidentské volbě. Vhodila do urny hlas bez obálky (fotka vlevo). Komise jí ale umožnila jít za plentu ještě jednou a vše napravit.
Foto: ČTK
Češi by měli v europarlamentu vystupovat jednotně bez ohledu na to, za jakou stranu budou zvoleni. Po odvolení to prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Podle něj by všichni čeští zástupci měli hájit zájmy ČR. ANO nepodporuje větší integraci, není ani příznivcem společné evropské měny.
Hnutí ANO, jehož kandidátku vede bývalý eurokomisař a lobbista Pavel Telička, je považováno za favorita voleb.
Babiš si nemyslí, že výsledek bude mít vliv na domácí politickou scénu. Už dříve ale řekl, že by se od výsledku mohlo odvíjet to, kdo bude za ČR kandidátem na eurokomisaře. ANO prosazuje Teličku. Babiš dnes řekl, že je ochotný diskutovat i o jiném kandidátovi, pokud by byl lepší než Telička.
Foto: ČTK
Volby do europarlamentu začaly ve čtvrtek studenou sprchou pro pravicové populisty. Dnes to napsala agentura DPA s ohledem na odhady výsledků z Nizozemska, podle kterých favorizovaná euroskeptická pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse skončila překvapivě až čtvrtá.
Wilders nepřesvědčivý výsledek podle agentury Reuters připsal na vrub nízké volební účasti, která prý dokazuje odpor lidí k EU.
"Obávám se, že tam bude více extremistů, více nacionalistů a více populistů," řekl Karel Schwarzenberg po odvolení k tomu, jak by mohlo vypadat nové složení europarlamentu.
Očekává, že účast bude spíše slabá. Doufá, že přesáhne alespoň čtvrtinu. Lidé by si podle šéfa TOP 09 měli uvědomit, že v europarlamentu se rozhoduje stále o více věcech.
Foto: ČTK
Do dneška si lidé u společnosti Chance vsadili na evropské volby milion korun. Sázky vypsal také Tipsport. Podle sázkařů bude jasným vítězem hnutí ANO. "Na výhru strany Andreje Babiše je už prosázeno přes půl milionu korun," řekl mediální zástupce Tipsportu Michal Peterka.
Podle sázkařů bude účast pod 30 procenty. "V kurzu 1,25:1 je to jedna z nejsázenějších příležitostí vůbec," dodal Peterka. V minulých volbách přišlo 28 procent voličů.
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz na Twitter napsal, ať jdou lidé k volbám. Ačkoliv je Němec, použil češtinu.
Dnešek je dobrým dnem pro změnu Evropy. Hlas pro @CSSD je hlasem pro nová pracovní místa. RT pokud jdeš k volbám! https://t.co/uAwXxhApbN
— Martin Schulz (@MartinSchulz) May 23, 2014
Vrcholem kampaně Strany zelených bylo kontaktní centrum v Praze na Vltavě. Lídr Ondřej Liška se v něm setkával s lidmi a také zvedal telefony voličům. Kvůli počasí ale musí zelení z řeky rychle pryč.
Informace: Na Prahu prý míří bouřky, Zelený ostrov tedy budeme muset uklidit dříve, než jsme plánovali. Omlouváme se!
— Strana zelených (@Strana_zelenych) May 23, 2014
Čas si lidé ve volební komisi krátí studováním lístků.
hledám na volebních lístcích nejbizarnější zaměstnání. zatim vede ing. jan horák, dobrodruh. #volby
— Pavlína H. (@hillousek) May 23, 2014
Premiér Bohuslav Sobotka odvolil po 15. hodině v místě svého trvalého bydliště, kterým je Slavkov u Brna.
Foto: ČTK
Po šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi si u voleb vyfotil selfie fotku i lídr kandidátky Pavel Telička.
Eurovolby 2014 - Máme to za sebou, co Vy? pic.twitter.com/GIE37oIh7i
— Pavel Telička (@Telicka) May 23, 2014
K urnám mohou jít jen ti voliči, kterým nejpozději v sobotu bude 18 let.
Vůbec mě neštve, že jsou volby pár dní před tím, než budu mít 18, že. Tak aspoň doufám, že tam půjdete vy, co můžete. #schválnost #volby2014
— Mon. (@monaatko) May 23, 2014
Já už jsem volit byl i se svou rodinou. Pojďte také volit ODS! pic.twitter.com/JDMpHpzicu
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 23, 2014
"Je důležité, aby nastala změna. Nyní má v Evropském parlamentu většinu pravice a já bych rád, aby tomu bylo naopak a více míst zastávala levice. Chceme, aby Evropská unie v budoucnu podporovala investice, vznikala nová pracovní místa a více bojovala s daňovými úniky," řekl po odvolení premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Je mu líto, že lidé nepovažují eurovolby za důležité. "Byl bych rád, kdyby letos přišlo více lidí než před pěti lety," dodal Sobotka. Minule přišlo 28 procent voličů.
Tři brigádníci v Praze 1 podle policie porušili zákon, když před volebními místnostmi rozdávali propagační materiály hnutí Pro Jedničku, které chce kandidovat v podzimních komunálních volbách.
Zástupci hnutí ale porušení pravidel odmítají. Kateřina Klasnová, která chce za hnutí kandidovat, řekla, že před místnostmi brigádníci sbírají podpisy, které by jim umožnily na podzim kandidovat. "Jsem si naprosto jistá, že jsme zákon neporušili," řekla s tím, že zákon zakazuje propagaci stran kandidujících v aktuálních volbách, do kterých hnutí nekandiduje. Jejich postup prý odsouhlasil advokát.
Hlas vhodil do urny už i prezident Miloš Zeman. "Snad vám ještě do deseti večer někdo přijde," řekl směrem k volební komisi.
Nízkou účast klade za vinu i novinářům. "Lidé neberou problematiku EU příliš vážně. Mylně se domnívají, že se jich netýká. A přitom už 80 procent zákonů, které se u nás přijímají, jsou z dílny EU. Vždycky jsou na vině novináři. Protože vy, novináři, máte to, co jsem teď říkal, lidem sdělovat. A zatím jste to, pokud vím, nikdy neřekli," prohlásil prezident. Podle něj je ale chyba i na straně politiků.
Foto: ČTK
Zeman po odvolení také řekl, že by byl pro zavedení povinné volební účasti. "Určitě u domácích voleb. U těch evropských bych váhal," prohlásil.
"Za Masarykovy první republiky dokonce u nás byla volební povinnost. A ten, kdo nešel k volbám, zaplatil mírnou pokutu. Ta šla do státního rozpočtu. A ten bobtnal a bobtnal. A pan Babiš by neměl takové problémy, jako má teď při sestavování státního rozpočtu," dodal.
Hlasování šéfa Úsvitu Tomia Okamury uvidí i diváci v Japonsku. S Okamurou, který pochází z japonsko-české rodiny, dorazil na volební akt v základní škole v pražské Hostivaři štáb japonské televize, která o něm připravuje dokument. "Je to spíš náhoda. Oni vůbec nevěděli, že ty volby budou," řekl Okamura.
Na Twiteru si jedni stěžují, že lidé k eurovolbám nechodí. Druzí naopak tvrdí, že jakmile začalo pršet, lidé mají chuť volit.
Snad jako jediný z mých kamarádů jsem byl volit, tohle nevede k ničemu dobrému #eurovolby
— Pavel Ungr (@Doket94) May 23, 2014
Paradox voleb. Nejvíc lidí chodí v dešti #eurovolby #volby2014
— Marek Svrkala (@MarrakCZ) May 23, 2014
Strany se po volbách začlení do frakcí. Přečtěte si, kam která z nich směřuje.
Americký politický poradce Garrett Marquis, který pracoval i pro Jana Fischera, vysvětluje, proč je důležité jít k eurovolbám:
Ve skutečnosti toto hlasování smysl má, a to i pro transatlantické vztahy. Výsledek voleb do Evropského parlamentu totiž bude mít značný dopad na politickou příslušnost kandidátů do nové Evropské komise, která přímo ovlivní jednání o Transatlantické zóně volného obchodu (TAFTA).
EU a USA společně vytvářejí polovinu světového HDP, a přitom se nedokážou dohodnout na Transatlantickém obchodním a investičním partnerství kvůli odporu zájmových skupin a odlišné regulaci v některých sektorech typu zemědělství a životního prostředí.
Politolog Alexander Tomský vysvětluje problém evropských voleb:
Tak jsou tu zas – volby nevolby. Formálně sice volby – voliči vhazují lístek, ale jak každý, kdo má trochu rozumu, ví, volba není. Kandidáti hlavních politických stran se nehandrkují o odlišný program, ani nebudou volit komisi, ani nic nekritizují, ani nevolají po změně, svolávají jenom své fanoušky, aby jim navíc přidali věrnostní hlas. Není divu, že se fandům nijak nechce. A tak jako obvykle vyhrává na celé čáře stejná parta – těch, co zůstávají doma.
Účast v letošních volbách byla v prvních hodinách slabší než před pěti lety. Volit přišlo podle informací od komisařů vesměs jen kolem pěti procent lidí. Při minulých eurovolbách měla odhlasováno do 17:00 už zhruba desetina voličů.
Nejvíce lidí zatím chodí v Praze. "V 17.00 byla účast v páté městské části ve výši 7,57 procenta," informoval například mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig.
Foto: ČTK
Podle ministerstva vnitra byl způsob, jakým volila partnerka vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Monika, zřejmě porušením zákona. Babišová šla k volební urně dvakrát. Napoprvé totiž vhodila samotný volební lístek bez obálky. Hlas je v takovém případě neplatný. Předseda volební komise pak Babišové řekl, že to je jeho chyba a že smí volit ještě jednou.
Navíc když se Babišová znovu odebrala za plentu, s úpravou lístku jí tam pomáhal i Babiš. Zákon přitom uvádí: "V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise." Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky měla okrsková volební komise zasáhnout.
"Státní volební komise se bude případem na pondělním zasedání zabývat jen tehdy, pokud jí kvůli tomuto pochybení bude adresována stížnost," dodal. Okrskové volební komisi ale podle něj postih nehrozí.
Volby probíhají od čtvrtka do neděle v 28 zemích Evropy. Jedině v České republice ale mohou lidé k urnám dva dny.
Podle posledního průzkumu CVVM se o volby do Evropského parlamentu zajímá jen 19 procent občanů Česka. Jejich počet navíc neustále klesá. Přitom existuje hned několik důvodů, proč k volbám jít, i když dění v europarlamentu nesledujete. Například pomůžete stranám jednoduše získat peníze. Přečtěte si všechny důvody.
Práva volit využil i třetí z předsedů koaličních stran - šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Spokojený bych byl s obhajobou dvou mandátů," řekl.
Odevzdat hlas přišel Bělobrádek bez manželky. "Ta sedí ve volební komisi. Dnes jsem hlídač dvouletého syna," dodal.
Volební kalkulačka vám pomůže při výběru strany. Najdete ji zde.
Piráti získali další hlas. Odvolil už totiž i šéf strany Ivan Bartoš.
Aktuálně: komise volebního okrsku č.3 v Kadani řeší vystřelovací deštník. Asi nejzajímavější věc za celý den #eurovolby #kadan
— Ondřej Šamonil (@emoSamozz) May 23, 2014
Je to tu. Už se probírají životy celerbryt. Jak daleko jsme od tématu uštvaná Ivetka?! #eurovolby #členka #komise
— Dita Ondrejkova (@Ditous) May 23, 2014
Nízkou volební účast dokládá i výrok členky volební komise v Praze 3: "Aspoň se taky někoho dočkám," přivítala reportéra serveru IHNED.cz.
V 17 hodin většina komisí hlásila účast jen kolem pěti procent.
Od pátečního rána si svých 11 kandidátů do Evropského parlamentu volí kromě Čechů i občané Irska. Volební místnosti se na zeleném ostrově uzavřou v jedenáct hodin večer. Volili i příslušníci irské armády, kteří jsou na vojenské misi v africkém Mali.
The #Irish @defenceforces operating in Mali completed their postal vote for #EP2014. Make sure you vote today! #EP14 pic.twitter.com/XgbQWDoEwe
— EPinIreland (@EPinIreland) May 23, 2014
Podle průzkumů, které shrnul v infografice týdeník The Economist, může být v parlamentu více než dvojnásobný počet euroskeptických politiků než v předešlém volebním období. Nejvíce by posílily euroskeptické strany v Itálii a Francii. Češi by podle britského média euroskeptické zastoupení v europarlamentu mít neměli.
#EP2014 - estimate of strongly eurosceptic (anti-EU/euro) seats based on polls http://t.co/1PjfeHqAqd pic.twitter.com/WIfDIH22Hh
— electionista (@electionista) May 23, 2014
Ve dvou volebních okrscích Olomouce zkomplikoval páteční volby do Evropského parlamentu výpadek elektrického proudu. Způsobil to zřejmě silný vítr v odpoledních hodinách. Situaci se snažili tamní pracovníci komisí řešit několik hodin. Pomohli jim nakonec večer hasiči, kteří jim dovezli náhradní zdroje světla.
Elektřina vypadla v okrsku Nedvězí a ve Slavoníně. "Svíčky jsme zavrhli, lidé chodí za plentu a vše je tam z papíru nebo látky. Nakonec nás večer zachránili hasiči. Dovezli náhradní světlo, volby se tak přerušovat nemusí," řekla před 21:00 Marie Mazánková z olomouckého krajského úřadu. Podotkla, že podobný problém již na úřadě v minulosti řešili.
První polovina voleb do Evropského parlamentu pro české voliče skončila. Volební komise po celé republice uzavřely místnosti v 22:00. Znovu je otevřou v sobotu ráno, kdy budou moci čeští voliči zvolit své zástupce v europarlamentu od 8:00 do 14:00.
Tímto se pro dnešek s volebním zpravodajstvím loučí i redakce IHNED.cz, která bude o všem důležitém okolo eurovoleb informovat po celý víkend.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist