Nový ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) krátce po uvedení do úřadu prohlásil, že bude po ministerstvu financí požadovat více peněz na platy policistům. Andrej Babiš (ANO) ale ze Slovenska vzkázal, že nejdřív se bude šetřit.

Chovanec řekl, že navyšování mezd a proplácení přesčasů policistům je v plánu nové vlády. Podle Babiše žádná taková dohoda neexistuje.

"Není to (zvyšování platů) moc dobrý nápad. Všichni kolegové chtějí valorizovat (platy), ale máme program a koaliční smlouvu. Jsme noví. Nejdříve bychom měli ukázat, kde budeme šetřit. Musíme nejprve udělat inventuru," řekl Babiš novinářům při své čtvrteční cestě na Slovensko.

Stejně jako policistům nebo hasičům by se podle Babiše neměly zvyšovat platy ani učitelům, jak plánuje další sociálnědemokratický ministr, šéf resortu školství Marcel Chládek.

Plány sociální demokracie musel prý šéf ANO krotit už během koaličních vyjednávání. "Jejich prvotní představy, které měly zatížit rozpočet o 40 miliard korun, jsme redukovali na 15 miliard korun," vysvětlil.

Na Slovensko přitom letěl soukromým letadlem, cestu si ale podle dřívějšího vyjádření mluvčí ANO hradil ze svého. Ve čtvrtek se kromě setkání s tamními ministry zúčastnil i soudního jednání kvůli údajné spolupráci s StB.

Slovensko příkladem

Slovenskou vládu chválil, že bojuje proti daňovým podvodům a usiluje o ozdravení státního rozpočtu. "Doufejme, že i náš koaliční partner bude mít o to starost. Zatím se natahují ruce," doplnil.

Slovensko má podle něj výhodu v tom, že má jednobarevnou vládu sociálních demokratů premiéra Roberta Fica.

Babiš se během schůzky se slovenským protějškem Peterem Kažimírem zajímal o podmínky používání registračních pokladen na Slovensku, o slovenskou účtenkovou loterii a o opatření proti daňovým únikům. Ocenil například zavedení křížové kontroly faktur, což má na Slovensku přispět k omezení úniků na dani z přidané hodnoty (DPH).

Podle České televize oba politici mluvili také o zavedení eura, které Slovensko na rozdíl od Česka používá, nebo o on-line rozpočtu.

Kromě setkání s ministrem financí měl Babiš ve čtvrtek na Slovensku na programu také schůzku s ministrem dopravy Jánem Počiatkem a návštěvu ministerstva hospodářství. "Chci zjistit, jak budeme stavět dálnici mezi Žilinou a Třincem, aby mohly jezdit kamiony mezi Slovenskem a Českem," poznamenal Babiš podle serveru sme.sk k tématům jednání.

Podle ČT k nim patřily rovněž takzvané PPP projekty, při nichž jsou při veřejných projektech využívány soukromé peníze. Nový ministr financí chce údajně takto financovat stavbu vysokorychlostní železnice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist