Sociální demokracie, ANO a KDU-ČSL, které vyjednávají o příští vládě, se v pondělí na první trojstranné schůzce vyjednávacích týmů dohodly na vzájemné podpoře svých kandidátů do vedení Poslanecké sněmovny.

Jednu ze čtyř místopředsednických pozic by tak měli získat i lidovci, kteří nominují svého předsedu Pavla Bělobrádka. Jednání o programu trojice stran příliš komentovat nechtěla, programovou část koaliční dohody chce zveřejnit až jako celek.

"Potvrdili jsme si na úrovni jednání zástupců všech tří politických stran, že podpoříme zvolení vedení Poslanecké sněmovny ve formátu předseda a čtyři místopředsedové," řekl novinářům na večerní tiskové konferenci šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. "Druhá věc, na které jsme se dohodli dnes - sociální demokracie, ANO a KDU-ČSL - je vzájemná podpora našich kandidátů ve volbě do vedení Poslanecké sněmovny," uvedl dále.

Sobotka: Volit Kalouska nebude v ČSSD povinné

Za ČSSD by tak v čele sněmovny měl stanout někdejší místopředseda dolní komory Jan Hamáček. Místopředsednické posty by za příští pravděpodobnou koalici měli obsadit poslankyně ANO Jaroslava Jermanová a předseda lidovců Bělobrádek, který by ale v případě účasti ve vládě místo opustil.

Zbylá křesla mají připadnout komunistům, kteří nominovali svého předsedu Vojtěcha Filipa, a TOP 09, za něž se o pozici bude ucházet místopředseda Miroslav Kalousek.

Sobotka předpokládá, že se klub ČSSD dohodne na závazné podpoře koaličních kandidátů, u zbylých dvou nic takového nečeká. "Rozumím tomu, že řada našich poslanců může mít problém s konkrétními osobami, které tam budou za jiné strany kandidovat," sdělil na dotaz, zda někteří sociálnědemokratičtí poslanci nebudou mít potíž s podporou Kalouska, kterého ČSSD dlouhodobě kritizuje za jeho působení v čele ministerstva financí.

Hnutí ANO chce podle Jaroslava Faltýnka, místopředsedy poslaneckého klubu, v úterý navrhnout na post ministra financí právě svého předsedu Andreje Babiše. Uvedl to v Interview Daniely Drtinové. Babiš by se zároveň mohl stát i vicepremiérem pro ekonomiku, a mít tak přehled o všech výdajích. Podle jeho nedávného vyjádření po schůzce v Lánech už prezident na jeho lustračním osvědčení bezpodmínečně netrvá, vše by vyřešilo přijetí zákona o státní službě. ANO v souvislosti s postem ministra financí dříve mluvilo také o svých ekonomických expertech Aleši Michlovi nebo Petru Zahradníkovi.

Program prozradíme, až bude hotový

Další schůzka trojice vyjednávacích týmů se podle Sobotky uskuteční nejpozději do týdne a měly by se na ní již projednávat první konkrétní návrhy částí koaliční smlouvy. Ta bude mít dvě části - procedurální, jež se bude zabývat způsobem fungování koalice, a programovou, která má tvořit základ programového prohlášení příští vlády.

"Tam by mělo být jasně řečeno, proč vlastně vláda vznikne, jaké má úkoly, co chce udělat pro naši zemi, a my jsme se dohodli, že bude ideální, pokud tu programovou část zveřejníme jako celek," podotkl Sobotka.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že chce tento týden ještě jednat separátně se sociálními demokraty, protože jejich program se podle něj více liší než program lidovců.

Od příštího týdne by pak podle něj měla pokračovat trojstranná setkávání. "Neznamená to, že bychom chtěli stavět KDU-ČSL před nějaký diktát, ale myslím si, že jednání ve dvou jsou složitá a ve třech složitější," nechal se slyšet Babiš, který pondělní setkání označil za spíše informativní.

Bělobrádek uvedl, že se v pondělí hovořilo také o obsazení výborů ve sněmovně, k žádné přímé dohodě v rámci potenciální koalice ale podle něj nedošlo. Dalším jednáním o výborech budou pověřeni předsedové poslaneckých klubů.