Zrušení lustračního zákona, které dlouhodobě prosazuje KSČM, by mohlo mít podporu i u sociální demokracie. Po jednání poslaneckého klubu to v pondělí připustil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Povinná lustrace zatím zablokovala přímou účast Andreje Babiše v plánované vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Sobotka na začátku listopadu uvedl, že požadavek prezidenta Miloše Zemana na to, aby ministři měli negativní lustrační osvědčení, měl být i nadále respektován.

ANO prý zatím nemá ke zrušení lustrací jednoznačný postoj, o možnosti chce diskutovat v úterý. Proti zrušení je ODS.

Předseda KSČM Vojtěch Filip před pondělní schůzí sněmovny novinářům řekl, že jeho strana "v co nejkratší době" předloží návrh na zrušení lustračního zákona, jak měla ve svém volebním programu. Návrh by byl předložen zřejmě formou novely antidiskriminačního zákona.

"Jsme připraveni o zrušení lustračního zákona diskutovat. Už splnil svoji roli a není vážný důvod, aby platil i v dalších letech," řekl novinářům šéf sociální demokracie Sobotka. Na začátku listopadu přitom uvedl: "Pokud jde o otázku negativního lustračního osvědčení, myslím si, že je to zvyklost, která by měla být respektována i nadále, pokud jde o členy vlády."

ANO neví, ODS je proti zrušení

Jasné stanovisko zatím k návrhu nemá hnutí ANO. "My v tuto chvilku nemáme jasný názor poslaneckého klubu, zítra (v úterý) pokračujeme v jednání," uvedl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, podle něhož se bude v úterý debatovat právě i o lustračním zákonu a jeho strana bude poté schopna zaujmout stanovisko.

Babiš váhá i proto, že zrušení lustračního zákona vypadá jako účelová záležitost s cílem uvolnit mu cestu na ministerstvo a šéf hnutí ANO nechce vyvíjet příliš okatý tlak.

Zásadně proti jsou občanští demokraté. "Lustrační zákon je platný a věřím, že bude i nadále platit. Vyrovnání s minulostí je dlouhodobý proces. Ve státní službě by neměl být nikdo, kdo byl svázán s represivní složkou totalitního režimu," uvedl v prohlášení místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Čisté lustrační osvědčení požadovala u všech dosavadních vlád prezidentská kancelář. Stejnou podmínku bude mít podle dosavadních vyjádření i současný prezident Miloš Zeman.

Babiš by čisté lustrační osvědčení pravděpodobně nezískal, komunistická Státní bezpečnost o něm vedla svazek jako o spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš. Podle pondělního vydání týdeníku Euro ale bývalý důstojník tajné služby Andrej Kulha tvrdí, že svazek týkající se Babiše je zfalšovaný. Babiš se snaží očistit své jméno u slovenského soudu, který by mohl rozhodnout v lednu.