Vrchní soud v Praze přijal písemný slib exposlance Davida Ratha a vyžádal si od něj cestovní doklady. Rath, který v pondělí opustil vazbu, se také musí přihlásit k probačnímu úředníkovi. Uvedl to jeho advokát Adam Černý, který už v pátek ráno dostal rozhodnutí soudu.

Soud naopak nepřijal záruky některých osobností, mezi nimiž byli například herec Jan Kačer nebo někdejší olympionik Robert Změlík.

Podle obhájce soud nahradil vazbu, která trvala 18 měsíců, přijetím písemného slibu. Rath v něm uvádí například to, že povede řádný život, nebude páchat trestnou činnost, vždy se dostaví na vyzvání úřadů a nebude mařit hlavní líčení. Musí se také zdržet činností souvisejících s výběrovými řízeními. Žalobce viní Ratha a dalších deset lidí právě z upravování zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázela korupce.

Podle Černého soud nepřijal záruky několika lidí za Rathovo chování. Byl mezi nimi herec Jan Kačer, který se také již několikrát přišel podívat na hlavní líčení. Podle něj byla Rathova vazba příliš dlouhá. Dalším byl například bývalý olympionik a desetibojař Robert Změlík, který je z Hostivic, kde Rath bydlí. Zaručit se chtěla také herečka a politička Taťána Fischerová a starosta Hostivic Jaroslav Kratochvíl.

V rozsudku, který už zveřejnil server Lidovky.cz, byl jedním z důvodů Rathova propuštění i fakt, že byl ve vazbě už příliš dlouho. Zohlednil také další obvinění, které si v minulých dnech exposlanec vyslechl. 

"Za stavu, kdy k okamžiku rozhodování stížnostního soudu uplynula při existenci prakticky neměnného skutkového základu tzv. útěkové vazby již téměř polovina nejvyšší přípustné doby trvání vazby, dospěl vrchní soud k přesvědčení, že intenzita obav, zakládajících předmětný vazební titul, není již natolik významná, aby sdostatek odůvodňovala závěr, že propuštěním obžalovaného Ratha na svobodu bude zmařeno nebo podstatně ztíženo dosažení účelu trestního stíhání a že tedy vazba nadále zůstává jediným a nenahraditelným zajišťovacím instrumentem," stojí v dokumentu. 

Rath se musí dostavit k probačnímu úředníkovi, který určí, jak často se bude úřadům hlásit. "Soud uložil omezení vycestování a povinnost odevzdat cestovní doklady," řekl Černý. Podle něj to měl Rath udělat do tří pracovních dnů od pondělního rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že se podmínky dozvěděl až nyní, musel pas odevzdat krajskému soudu, který kauzu projednává, co nejdříve. Nakonec doklady odevzdal ještě v pátek dopoledne. 

Časová prodleva vznikla kvůli tomu, že dokument musel vrchní soud nejdřív poslat krajskému soudu, ten poté rozhodnutí rozeslal advokátům, státnímu zástupci a Rathovi. Exposlanec od svého propuštění z ruzyňské věznice v pondělí podle advokáta sice neměl stanovené žádné povinnosti, nicméně se "dobrovolně podřídil tomu, co očekával, že mu soud nařídí".

Rath: Nebyl to úplatek, ale příspěvek na volby

Obžaloba označuje jako organizátory korupce Rathovu dlouholetou známou a bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího přítele, exposlance a někdejšího šéfa středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Kotta. Rath údajně o všem věděl jako hejtman a dělil se o úplatky. Trojice lékařů vinu odmítá.

Kriminalisté Ratha zadrželi loni v polovině května u domu Pancové v Rudné u Prahy, když odcházel ze společné schůzky, na které byl také Kott. V rukou nesl kartonovou krabici a tvrdil, že je v ní víno. Ukázalo se ale, že byla plná bankovek. Podle žalobce Patera Jiráta to byl úplatek. Rath od začátku tvrdí, že o penězích nevěděl a situaci si neumí vysvětlit. Při hlavním líčení, které začalo počátkem srpna, ale naznačil, že peníze se mohly týkat krajských voleb.

Domněnku zopakoval také v rozhovoru v pátečním vydání Hospodářských novin, kde řekl, že ČSSD i ostatní strany dříve spoléhaly i na peníze mimo stranické účetnictví. Některé firmy podle něj posílají sponzorské dary na účet, jiné ale nechtějí, aby se o nich vědělo, protože spolupracují i s konkurenčními stranami. U těchto financí nelze dohledat jejich původ, což není legální. Rath ale tvrdí, že takové peníze nikdy nepřebíral. Nicméně Pancová s Kottem se prý na shánění peněz na volby zřejmě podíleli a údajně se mohlo stát, že mu chtěli udělat radost.