Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský, který bude rozhodovat kauzu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha viněného z korupce, bere pode Ratha projednání kauzy jako příležitost ke kariérnímu postupu. Za celým svým případem případem navíc vidí snahu zbavit se nepříjemného opozičního řečníka v parlamentu.

Někdejší sociálnědemokratický poslanec Rath to řekl ČTK v prvním rozhovoru po propuštění z vazby, kde strávil rok a půl.

"Protože jsem byl nepříjemný řečník v parlamentu, tak jsem spoustě lidí pil krev. Byl jsem takový jako atraktivní terč. Byl jsem parlamentní politik a soustředil jsem se na vystoupení ve sněmovně, spíš než na nějaké zákulisní intriky," řekl Rath. Některé projevy ale podle něj negativně hodnotili vládní politici. "To mohl být motiv zbavit se mě a zastrašit ostatní," dodal.

Podle Ratha je důkazem to, že "už nikdo ve sněmovně takto ostře nevystupuje." "Myslím, že dlouho nebude, protože v těch lidech je možná trochu takový strach - neupozorňovat na sebe, protože pak to někomu stojí za to zaměřit se na něj," uvedl někdejší hejtman Středočeského kraje.

Soudce podlehl atmosféře a znechucení z korupce

Rath také naznačil, že soudce může být podjatý kvůli tomu, že podléhá negativní atmosféře ve společnosti, která je znechucená korupcí.

"Dělá to na mě dojem, že si zatím nedokázal vybudovat nadhled nezávislého soudce. Nechával mě ve vazbě bez důvodu, respektive to byly důvody umělé," uvedl Rath. Za mřížemi byl exhejtman kvůli obavě, že by mohl utéct nebo se vyhýbat trestnímu stíhání.

Den po propuštění se prý Rath věnoval hlavně "dohánění restů". "Mám i odstěhované krabice různých písemností z poslanecké kanceláře, takže jsem se snažil to nějakým způsobem urovnat, podívat se, o co jde, jestli je to potřeba nějak řešit," dodal.

Se svým otcem, který se údajně zotavuje z vážného zranění páteře, mluvil zatím jen telefonicky. "Chci ho určitě také nějak v klidu vidět," řekl. Právě péče o otce byla jedna ze záruk, kterou Rath soudu předložil v žádosti o propuštění z vazby.

Na svobodu Ratha propustil v pondělí Vrchní soud v Praze, který vyhověl jeho v pořadí čtvrté stížnosti proti ponechání ve vazbě. Sám bývalý hejtman stížnost podávat nechtěl, nakonec ho však přesvědčili jeho advokáti Roman Jelínek a Adam Černý. Podle nich bylo potřeba, aby rozhodnutí přezkoumala instance, která má nadhled a není zaujatá.

Obžaloba označuje někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera, exposlance Petra Kotta za organizátory korupce kolem zakázek ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl a dělil se s nimi o úplatky. Obvinění čelí i osm šéfů a manažerů firem, kteří se prý na manipulování zakázek podíleli.

Podle Ratha není ve spisu jediný důkaz o tom, že by věděl o trestné činnosti. Obžaloba to prý pouze dovozuje z toho, že Pancovou s Kottem zná. "Nevím, jestli ve finále něco dělali, nebo nedělali, ale co vím určitě, je, že neměli žádnou možnost cokoliv udělat," řekl. Se zakázkami prý nemohli manipulovat proto, že v nich byl systém mnohonásobné kontroly.

Dění kolem kauzy označuje jako "cirkus, který působí na veřejnost a soudce". "Víme, kdo si na tom udělal kariéru," uvedl s tím, že nechce konkrétně jmenovat. Rath nicméně dříve u soudu zmiňoval šéfku Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou, která kauzu v úvodu dozorovala.

Rath také v rozhovoru zopakoval, že v jeho kauze žádná škoda nevznikla. Vše se prý odehrálo v souladu se zákonem, zakázky byly fakturovány za ceny obvyklé. Podle něho to dokazují znalecké posudky.