Martin Bursík pomýšlel na spolupráci s KDU-ČSL již od založení strany LES, do předčasných voleb chtěl původně jít s jejich podporou, v koalici nebo dostat své lidi na kandidátky lidovců. Celostátní výbor KDU-ČSL ale v úterý spolupráci s bývalým místopředsedou Strany zelených definitivně odmítl a schválil samostatné kandidátky.

Hlavní problém jsou podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka programová prohlášení obou stran, která se jasně rozcházejí.

Odmítnutí lidovců zaznělo už krátce po založení Liberálně ekologické strany, Bursík se ale přesto ucházel o místo na pražské kandidátce KDU-ČSL. Rozpory v programech totiž nevidí jako natolik zásadní. I tato varianta ale teď padla.

"Na našich kandidátkách se lidé z LESa nebudou podílet," prohlásil jednoznačně Pavel Bělobrádek, který sám spojení s Bursíkem nezatracoval.

Celostátní výbor KDU-ČSL tak v úterý schválil všech čtrnáct kandidátních listin postavených jen na vlastních kandidátech. Potvrdil, že Bělobrádek bude lídrem v Královéhradeckém kraji, pražskou kandidátku povede bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman, v Plzeňském kraji bude lídrem předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a ve středních Čechách pak sociolog Ivan Gabal.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se