Prezidentský kancléř Vratislav Mynář potvrdil, že bude kandidovat v předčasných volbách do sněmovny. Nechce ale vysvětlit, jak skloubí volební kampaň se svou veřejnou funkcí.

"Budu kandidovat, pokud mě o to požádá předsednictvo strany SPOZ," řekl IHNED.cz, další otázky ale nechal bez odpovědi a zavěsil. Neodpověděl například na to, zda mu nevadí, že kodex státních úředníků vyžaduje, aby byli úředníci politicky neutrální.

A také nevysvětlil zapojení do kampaně SPOZ a shánění peněz, o němž ale před několika týdny promluvil v rozhovoru pro deník MF Dnes. "Vím, že mi řeknete, že to nejde oddělit, ale já to nebudu shánět jako prezidentský kancléř," prohlásil v něm.

Mynář bude mít nespornou výhodu, coby kancléř prezidenta Miloše Zemana se bude před volbami objevovat pravidelně v médiích, aniž by za to musel platit.

Předsednictvo SPOZ nakonec Mynářovu kandidaturu doporučilo ve čtvrtek večer a Mynář ji přijal. Stane se lídrem kandidátky ve Zlínském kraji.

"Můžu vám s radostí sdělit, že předsednictvo jednomyslně doporučuje moji kandidaturu jako lídra ve Zlínském kraji. Pro mě je samozřejmě tahle výzva velkým závazkem," řekl na tiskové konferenci bývalý předseda SPOZ.

Funkce kancléře je podle něj neslučitelná s výkonem poslaneckého mandátu. "Jsem postaven před jasnou volbu rozhodnutí, jestli naplním mandát poslance, nebo kancléře," upřesnil.

Prioritní pro něj zůstává zajistit prezidentu Zemanovi kompletní servis. Pokud bude nutná jeho osobní účast v kampani, bude si na to brát neplacené volno.

Prezident otočil o 180 stupňů

Zajímavý je ale také obrat, který během šesti měsíců učinil právě Zeman. Ten totiž v březnu v rozhovoru pro deník Právo mluvil o tom, že Mynář by měl zůstat pouze řadovým členem zemanovců. "Úřad kancléře prezidenta nemůže být používán k propagaci jakékoli politické strany," řekl tehdy prezident.

Nedávno ale prohlásil, že ředitel jeho kanceláře může ve volbách kandidovat jako kterýkoliv jiný občan. Z úřadu bude muset odejít jen v případě, pokud bude zvolen poslancem.

Šéfové strany v čele se Zdeňkem Štenglem o jednotlivých kandidátech rozhodnou ve čtvrtek večer, předseda SPOZ ale už uvedl, že má o Mynářovu kandidaturu zájem.

Ještě předtím se znovu objevily spekulace, že volebním lídrem strany by se mohl stát současný předseda úřednické vlády Jiří Rusnok. Premiér ale sdělil, že za nikoho kandidovat nehodlá. Představitelé strany totiž tvrdí, že oznámí jméno hlavní tváře svých kandidátek.

Přidali se i senátor Regec a ministr Koníček

Zástupci SPOZ naopak oznámili, že jejich novou posilou bude senátor Jozef Regec, který opouští ČSSD, ale senátorský mandát si ponechá. "Věřím, že občané takové chování ve volbách odmítnou. Neočekávám žádné další odchody, Regec byl v ČSSD velmi krátce a především nenašel společnou řeč se sociálními demokraty ve svém okrese," reagoval na oznámení předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Odchod ze strany oznámil také současný ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Bude dvojkou na kandidátce strany SPOZ ve Středočeském kraji.

Vedení SPOZ má zájem i o další ministry Rusnokova kabinetu. Šéf resortu vnitra Martin Pecina nejspíš povede kandidátku v Moravskoslezském kraji. Média informovala o možnosti, že se v dresu SPOZ představí také ministr pro místní rozvoj František Lukl.