Po Borisi Šťastném a Jiřím Janečkovi se další člen pražské ODS rozhodl podpořit snahu o vytvoření nového projektu kolem Václava Klause. Někdejší primátor metropole Pavel Bém vzkázal, že se pravice podle něj vydala tou nejhorší možnou cestou, když podpořila rozpuštění Poslanecké sněmovny, a jediný, kdo může pravici vdechnout nový život, je Klaus. Bém to napsal v prohlášení, které zveřejnily Parlamentní listy.

Podpořením předčasných voleb podle Béma pravicové strany vyšly vstříc svým úhlavním nepřátelům, za které považuje komunisty, socialisty a zemanovce, a otevřely tím cestu pro budoucí vládu "slepence odlišných politických názorů, idejí a programů".

Návrat bývalého prezidenta do politiky proto považuje za nezbytný. "Václav Klaus nevstupuje na politické kolbiště v tuto chvíli, protože chce, ale protože musí," píše ve svém komentáři.

Občanská demokracie je podle Béma umírajícím organismem od chvíle, kdy zájem o budoucnost vyměnila za pokrytecký populismus. Proto se Klaus nevrací, aby ji vzkřísil, ale aby vytvořil jednotný integrační proud české pravice.

Poslanec Šťastný končí v ODS. Chce založit novou stranu pod vedením Klause - čtěte ZDE

Nabírá Klausova aliance reálné obrysy? Bývalý prezident jednal s Bobošíkovou - čtěte ZDE

Přes tvrdou kritiku strany se Bém zatím nechystá ODS opustit. "Odnikud nevystupuji ani nedělám žádná další rozhodnutí," odpověděl politik na dotaz IHNED.cz. Zdůraznil, že jedinou šancí na záchranu pravice je spojení do jednotného proudu. "A ODS, pokud se chce zachránit, nemá jinou šanci než se připojit," dodal.

Jestli se někdejší primátor metropole objeví na kandidátce pražské ODS, není zatím jasné. Ale podle předsedy pražské ODS Bohuslava Svobody nemá Bém v koncepci moderní ODS místo. "Nominace kandidátů necháváme na místních sdruženích, s Pavlem Bémem ovšem v koncepci moderní pražské ODS nepočítáme," sdělil serveru iHNED.cz Svoboda.

Bém vzkazuje, že Klausova cesta zpět do politiky by neměla být časově omezeným krokem, ale měla by dát vzniknout širší pravicové platformě. Exprezidenta si více než osobnost či charismatického lídra hnutí představuje  jako symbol.

"Pro Václava Klause se jedná o projekt riskantní. Pro nás, pravicově smýšlející občany, se jedná o naději," dodal pražský exprimátor.

V pondělí svůj odchod z ODS s úmyslem připojit se k projektu kolem Václava Klause oznámil Jiří Janeček. Předpokládá, že by jej mohlo následovat několik set příznivců Pravé frakce, kterou v rámci ODS založil. Na facebookových stránkách Pravé frakce má tato iniciativa téměř 1650 přívrženců.

Už v pátek vystoupil ze strany Boris Šťastný.

O spolupráci s Klausem usiluje Suverenita Jany Bobošíkové a chtějí o ní debatovat i Jihočeši 2012.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se