Bývalá vládní strana Věci veřejné (VV) nepůjde do sněmovních voleb samostatně. Část členů podpoří Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury a mohli by usilovat o zvolení na jeho kandidátce.

"Na včerejším grémiu strany bylo schváleno usnesení vyslat představitele VV na kandidátky Hnutí Úsvit Tomia Okamury, s nímž nás spojuje programová vize knihy Úsvit nezávislého ekonoma Pavla Kohouta," sdělil předseda VV Vít Bárta. Bárta bude na základě rozhodnutí grémia dále jednat o spolupráci s Okamurou.

Senátor spolupráci dvou menších politických uskupení už dříve nevyloučil, podle něj mají VV s jeho hnutím shodné některé programové cíle, které se týkají prosazování přímé demokracie.

Kvůli rozhodnutí grémia na své funkce rezignovali tři z pěti řadových místopředsedů strany, kromě exposlance Michala Babáka také Jana Drastichová a Zdeněk Renc.

Kandidovat na kandidátce Úsvitu nechce ani Bártova manželka a někdejší šéfka poslaneckého klubu Kateřina Klasnová. Bártu jejich rozhodnutí prý "velmi mrzí". Nové vedení si strana zvolí na listopadové konferenci.

"Prosazovala jsem samostatnou kandidátku VV, byť to byla samozřejmě varianta, která skrývala také mnohá úskalí. Nicméně kandidovat na kandidátní listině Úsvitu přímé demokracie by bylo proti mému přesvědčení," řekla Klasnová.

"Já osobně se hodlám věnovat nadále komunální politice. A zvažuji i magistrátní volby na podzim 2014," uvedla politička.

Podle Okamury bude mít i nadále Úsvit samostatné kandidátky a nevytvoří žádnou předvolební koalici. "Nemám žádnou oficiální zprávu o tom, že VV podpoří Úsvit a ani předseda VV mne o tom v tuto chvíli neinformoval," napsal Okamura. Je ale ochoten diskutovat o tom, že místo na své kandidátní listině nabídne úspěšným osobnostem.

Jednání s hnutím vedl předseda VV a manžel Klasnové Vít Bárta. Na otázky ohledně své případné kandidatury na listině Úsvitu neodpověděl. Podle Klasnové bude Bárta s Okamurou ještě dále vyjednávat.

Senátor Okamura uvedl, že zájem o spolupráci s jeho Úsvitem přímé demokracie má strana Moravané, Hnutí za přímou demokracii či NS-LEV 21 vedený expremiérem Jiřím Paroubkem.

O tom, zda budou VV kandidovat samostatně, se ve straně už delší dobu diskutovalo. Podobně jako Klasnová i Babák prosazoval, aby se VV zúčastnily podzimních voleb jako samostatný politický subjekt.

"Zvítězila vize silného předsedy, který dokázal přesvědčit o správnosti jiného řešení a já to plně respektuji. Na druhé straně to považuji za velmi závažné rozhodnutí a já za něj z pozice vedení strany nemohu a nechci nést odpovědnost," odůvodnil svůj odchod z vedení strany Babák. Voleb se nezúčastní, nadále chce ale pracovat pro regionální organizaci VV.

Na společné kandidátce se také dohodla strana SPOZ s hnutím Pro sport a zdraví bývalého ministra školství Josefa Dobeše. Ten ale s krokem grémia Pro sport a zdraví nesouhlasí, z vedení hnutí odešel a kandidovat nehodlá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist