Analytička Hana Greplová měla být klíčovou spojkou politického hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO 2011 ve Zlínském kraji. Vedla tamní krajskou buňku, a volební sněm ji dokonce letos v březnu poslal do funkce jednoho z celorepublikových místopředsedů hnutí.

Jenže uplynuly sotva dva měsíce a Greplová spolu s dalšími třemi místopředsedy a jedním členem předsednictva rezignovali na protest proti způsobu řízení hnutí. Pevnou rukou ho prý ovládá zakladatel a hlavní donátor Andrej Babiš, který však podobná nařčení odmítá.

"V době, kdy jsem v hnutí působila, o demokracii nemohla být žádná řeč. Základní heslo Babiše bylo: Já platím, já rozhoduji," popisuje Greplová v mailovém rozhovoru pro IHNED.cz svůj pohled do struktur ANO 2011.

Proč jste z hnutí odešla?

Protože jsem pochopila, že se hnutí začíná ubírat proti smyslu Výzvy, na základě které jsem se v roce 2011 k hnutí dobrovolně přihlásila. Z původního záměru spojit schopné a slušné lidi, kteří společným úsilím přinesou změnu kultury do naší společnosti, se postupem času vyloupl krystalický obchodní projekt. Ten, který má zajistit dostatečnou moc při uplatňování osobních představ Andreje Babiše o fungování společnosti, nikoliv však představ členů hnutí, či dokonce občanů.

Nejsem diktátor, tvrdí Babiš. Kvůli jarnímu puči ale zpřísnil přijímání nováčků - čtěte ZDE

Představy občanů jsou důležité pouze pro přípravu lákavého volebního programu, který jemu a jeho "bratrstvu" pomůže k moci. A důležitou ingrediencí jsou slavné tváře, které to všechno hezky prodají. Vše, co popisuji, je v příkrém rozporu s mým pojetím nově budovaného demokratického hnutí.

Hnutí jsem obětovala rok a půl svého osobního času, ale nelituji toho. Jsem vděčná za tu zkušenost. I díky ní jsem pochopila, že je naprosto nesmyslné očekávání společnosti, že když do politiky půjdou bohatí, přestane se krást.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se