V pátek ohlásil odchod ze Strany zelených její bývalý předseda a dosavadní místopředseda Martin Bursík a v pondělí už začal sbírat podpisy na podporu své nové strany LES. Chce s ní kandidovat v říjnových volbách. Podporu jí už vyjádřil ekonom Jan Švejnar, profesionální aktivista Matěj Hollan nebo režisérka Olga Sommerová.

K Bursíkovi navíc údajně přešly desítky aktivních členů Strany zelených. "Nikoho jsem nepřemlouval. Ze Strany zelených odešli lidé, kteří by uměli táhnout environmentální témata," říká Bursík. Popírá ale, že by zeleným konkuroval. Podle něj bude jeho nová strana pravicově liberální, na rozdíl od "levicových" zelených. 

O podobě kandidátky, přesném znění programu i případné volební koalici Bursík stále jedná. V pátek ohlásil, že nasbíral tisíc podpisů a Liberálně ekologickou stranu může řádně zaregistrovat.

Proč jste neodešel ze Strany zelených už v listopadu, kdy jste se nestal předsedou strany, ale jen jejím místopředsedou?

Dostal jsem silný mandát. Nepřišlo mi vhodné hned po té volbě odejít. Navíc se Ondřej Liška ještě mohl rozhodnout, kterým směrem se ta strana vydá. Když ale přišly předčasné volby, měl jsem jednat se sponzory, kandidovat, zapojovat se. Nedovedl bych odpovědět na otázku, o co nám jde, kam směřujeme a jak se zachováme. Rozhodnutí odejít ve mně zrálo. Nebylo to jen tak, měl jsem ve straně přátele, spojil jsem s ní osm let života.

Říká se, že Bursík neměl sílu na to, aby vládl zeleným, tak odešel, aby je poškodil. Co je na tom pravdy?

Ta první polovina teze je zčásti pravdou, ale nepoužil bych slovo vládl. A abych uškodil? To vůbec.

Proč jste si nevzal nějaký čas na rozmyšlenou? Proč jste rovnou založil novou stranu?

Počkat by bylo racionálnější. Ale já jsem idealista.

Přemlouval jste své straníky, aby s vámi odešli do nové strany?

Nikoho jsem nepřemlouval. Nicméně už ze Strany zelených odešly desítky aktivních členů, mimo jiné Eva Tylová, bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí. Ze Strany zelených odešli lidé, kteří by uměli táhnout environmentální témata.

Budete kandidovat v předčasných volbách?

Ano. Jednali jsme s lidovci o společné kandidátce, vedení strany pochopilo tu synergii a příležitost. Pak ale bylo lidsky obtížné přehodnotit už hotové kandidátky, tak to nevyšlo. Teď dál jednáme, variant je více, můžeme se objevit jako osobnosti na jiných kandidátkách. Běží nám ale čas. Řekl bych, že čas je jediný aspekt celého projektu, ze kterého mám vrásky.

Najde se v téhle zemi víc než pět procent voličů, kteří na to budou slyšet a budou to chtít podpořit?

Když jsme jako zelení v roce 2006 dostali 6,3 procenta, tak to nebyli všechno environmentálně citliví voliči, ale voliči, kteří hledali nějakou alternativu. Minimálně voliči politického středu. A když jsme mívali v průzkumech přes deset dvanáct procent, tak jsem říkal: Pozor, česká společnost přeci není ekologická a environmentalisticky tak citlivá jako německá nebo rakouská. To musí být nějaká kombinace.

A kolik je těch environmentálně citlivých a kolik těch druhých?

Jsme v nestandardní situaci. Běželi jsme nějaký maraton a až v květnu jsme se měli dostat do cíle. Nyní budou v rozhodování voličů hrát roli i jiná témata. Jedno z těch zásadních je to, jestli široká levicová fronta přepásaná špagátem, za který tahá nahoře na Hradě Zeman, uspěje a bude realizovat svůj plán, jehož součástí je to, že komunisti budou legitimizovaní.

Vždycky jsem chtěl mít Stranu zelených jako středovou, která by měla otevřený koaliční potenciál nalevo i napravo, brala liberální voliče a vymezovala by se proti komunismu. Já jsem zůstal pořád ten samý. Když se mě ptají na střídání partají, říkám, že Jaromír Jágr taky střídá kluby, ale pořád hraje hokej. Já taky pořád hraju to samé.

Co je podle vás liberalismus?                   

Program bude až příští týden. Ale nebude to žádná litanie, protože lidi by ani neměli čas to přečíst. Bude tam i část, kterou bude primárně formulovat Jan Švejnar a lidé okolo něj, zaměřená na lidi, pro které ekologie není úplná priorita. Jsou to lidé, kteří jsou na straně svobody, táhnou společnost a chtějí mít dobré prostředí třeba pro podnikání.

Velký rozhovor s Martinem Bursíkem přinášejí páteční Hospodářské noviny.ctete patek

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.