Karolína Peake si toho s občanskými demokraty dosud užila hodně. Expremiér Petr Nečas například její bleskurychlé odvolání z postu ministryně obrany v prosinci vysvětloval nulovou důvěrou, kterou k ní má. A až donedávna byla také jedinou členkou vlády, která neměla vlastní kancelář. Ani další ústrky však nebyly pro Peake důvodem, aby přestala držet linii s někdejší vládní koalicí. Její věrností nakonec otřáslo až to, když při středečním hlasování o důvěře zjistila, že jednota ODS se rozpadá.

Karolína Peake

Narodila se  jako Karolína Kvačková 10. října 1975 v Praze.

Od července 2011 do července 2013 byla místopředsedkyní vlády Petra Nečase. Vloni v prosinci byla 9 dní ministryní obrany. Do té doby zastávala funkci předsedkyně Legislativní rady vlády a Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí.

Politickou kariéru odstartovala v ODS v letech 1997-1998. Ve straně však podle svých slov "nedostala absolutně žádný prostor dělat jakoukoliv reálnou politiku". V roce 2005 jí nabídl spolupráci Josef Dobeš a v roce 2006 byla za Věci veřejné zvolena do zastupitelstva městské části Praha 1. O rok později se stala členkou VV. V roce 2012 ze strany vystoupila "pro nespokojenost se sebereflexí strany a praktikováním politiky výhrůžek a ultimát".

Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Poté tři roky pracovala jako advokátní koncipientka v právní kanceláři Baker&McKenzie, věnovala se i překladatelské a tlumočnické činnosti.

Rod Šebků, ze kterého pochází její matka, získal od maltézských rytířů Velkopřevorský mlýn na Čertovce, v němž Kvačkovi dodnes bydlí.

V roce 1999 se provdala za Charlese Peaka, Australana česko-čínského původu. Seznámili se v roce 1995, když přijel pracovat do Česka a ona jako studentka o prázdninách učila cizince češtinu. Mají dva syny. Bydlí v bytě na Malé Straně, v témže domě bydlí i její bratr s rodinou.

„Fakt, že se na jednu z nejsilnějších stran absolutně nelze spolehnout a že stojednička již neplatí, byl pro mě pomyslný vršek ledovce,“ vysvětlila Peake, proč se společně s občanskými demokraty Úlehlou a Floriánem nakonec rozhodla nehlasovat proti kabinetu Jiřího Rusnoka.

Tímto rozhodnutím i následným vzdáním se místa předsedkyně strany LIDEM Peake nejvíce zaskočila své spolustraníky. „O tomto kroku jsem se dozvěděl až z televize,“ reagoval například Viktor Paggio. Někdejší vicepremiérka pro boj s korupcí nakonec ukázala, že si osvojila typické rysy politiky: schopnost zapomenout na předvolební předsevzetí a nepředvídatelnost.

Původně přitom měla být její image zcela odlišná. Do sněmovny se dostala v roce 2010 na kandidátce Věcí veřejných se slibem, že zatočí s „politickými dinosaury“. „Kluky pusťte k vodě. Volte naše holky,“ hlásala spolu se svými kolegyněmi v plavkách na billboardech své tehdejší strany. Jak to dopadlo?

Majetkové přiznání: Jak upozornil server Česká pozice, Peake v jednom ze svých čestných prohlášení „omylem“ neuvedla, že v roce 2009 inkasovala téměř 20 milionů korun za prodej vily v pražské Troji.

Přeběhlictví: Když loni na jaře vedení Věcí veřejných vyzvalo své ministry k odchodu z vlády, místo funkce ministryně raději položila členství ve straně. A spolu s několika poslanci založila novou stranu LIDEM.

Trafiky: Karolína Peake byla jednou z těch, kdo nahlas kritizovali přidělování míst ve státních podnicích pro bývalé poslance ODS. Tedy až do doby, než v dozorčí radě podniku Budvar zasedl její asistent, pětadvacetiletý student práv Pavel Kotrba. „Já jsem chtěla do této pozice v první řadě nominovat člověka, kterému důvěřuji,“ vysvětlovala jeho angažmá Peake. Kotrba je dnes ostatně také tím, komu na rozdíl od vyslanců ODS funkce v dozorčí radě zůstane. „Nechystáme žádné velké personální změny v dozorčích radách podniků, které pod nás gesčně spadají,“ řekla ke Kotrbově budoucnosti mluvčí ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

ctete patek
Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.