Karolína Peake si toho s občanskými demokraty dosud užila hodně. Expremiér Petr Nečas například její bleskurychlé odvolání z postu ministryně obrany v prosinci vysvětloval nulovou důvěrou, kterou k ní má. A až donedávna byla také jedinou členkou vlády, která neměla vlastní kancelář. Ani další ústrky však nebyly pro Peake důvodem, aby přestala držet linii s někdejší vládní koalicí. Její věrností nakonec otřáslo až to, když při středečním hlasování o důvěře zjistila, že jednota ODS se rozpadá.
Narodila se jako Karolína Kvačková 10. října 1975 v Praze.
Od července 2011 do července 2013 byla místopředsedkyní vlády Petra Nečase. Vloni v prosinci byla 9 dní ministryní obrany. Do té doby zastávala funkci předsedkyně Legislativní rady vlády a Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí.
Politickou kariéru odstartovala v ODS v letech 1997-1998. Ve straně však podle svých slov "nedostala absolutně žádný prostor dělat jakoukoliv reálnou politiku". V roce 2005 jí nabídl spolupráci Josef Dobeš a v roce 2006 byla za Věci veřejné zvolena do zastupitelstva městské části Praha 1. O rok později se stala členkou VV. V roce 2012 ze strany vystoupila "pro nespokojenost se sebereflexí strany a praktikováním politiky výhrůžek a ultimát".
Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Poté tři roky pracovala jako advokátní koncipientka v právní kanceláři Baker&McKenzie, věnovala se i překladatelské a tlumočnické činnosti.
Rod Šebků, ze kterého pochází její matka, získal od maltézských rytířů Velkopřevorský mlýn na Čertovce, v němž Kvačkovi dodnes bydlí.
V roce 1999 se provdala za Charlese Peaka, Australana česko-čínského původu. Seznámili se v roce 1995, když přijel pracovat do Česka a ona jako studentka o prázdninách učila cizince češtinu. Mají dva syny. Bydlí v bytě na Malé Straně, v témže domě bydlí i její bratr s rodinou.
„Fakt, že se na jednu z nejsilnějších stran absolutně nelze spolehnout a že stojednička již neplatí, byl pro mě pomyslný vršek ledovce,“ vysvětlila Peake, proč se společně s občanskými demokraty Úlehlou a Floriánem nakonec rozhodla nehlasovat proti kabinetu Jiřího Rusnoka.
Tímto rozhodnutím i následným vzdáním se místa předsedkyně strany LIDEM Peake nejvíce zaskočila své spolustraníky. „O tomto kroku jsem se dozvěděl až z televize,“ reagoval například Viktor Paggio. Někdejší vicepremiérka pro boj s korupcí nakonec ukázala, že si osvojila typické rysy politiky: schopnost zapomenout na předvolební předsevzetí a nepředvídatelnost.
Původně přitom měla být její image zcela odlišná. Do sněmovny se dostala v roce 2010 na kandidátce Věcí veřejných se slibem, že zatočí s „politickými dinosaury“. „Kluky pusťte k vodě. Volte naše holky,“ hlásala spolu se svými kolegyněmi v plavkách na billboardech své tehdejší strany. Jak to dopadlo?
Majetkové přiznání: Jak upozornil server Česká pozice, Peake v jednom ze svých čestných prohlášení „omylem“ neuvedla, že v roce 2009 inkasovala téměř 20 milionů korun za prodej vily v pražské Troji.
Přeběhlictví: Když loni na jaře vedení Věcí veřejných vyzvalo své ministry k odchodu z vlády, místo funkce ministryně raději položila členství ve straně. A spolu s několika poslanci založila novou stranu LIDEM.
Trafiky: Karolína Peake byla jednou z těch, kdo nahlas kritizovali přidělování míst ve státních podnicích pro bývalé poslance ODS. Tedy až do doby, než v dozorčí radě podniku Budvar zasedl její asistent, pětadvacetiletý student práv Pavel Kotrba. „Já jsem chtěla do této pozice v první řadě nominovat člověka, kterému důvěřuji,“ vysvětlovala jeho angažmá Peake. Kotrba je dnes ostatně také tím, komu na rozdíl od vyslanců ODS funkce v dozorčí radě zůstane. „Nechystáme žádné velké personální změny v dozorčích radách podniků, které pod nás gesčně spadají,“ řekla ke Kotrbově budoucnosti mluvčí ministerstva zemědělství Dana Večeřová.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist