Do středy přepočítávali hlasy pro a proti Rusnokově vládě, od čtvrtka počítají znovu. Poslanci tentokrát hledají potřebných 120 hlasů pro rozpuštění vlády na mimořádné schůzi sněmovny, která se má konat příští týden.
Pro rozpuštění by měli hlasovat kromě sociálních demokratů a komunistů i poslanci TOP 09 a čtyři zástupci Věcí veřejných. "Součet poslanců poslaneckého klubu ČSSD, KSČM a TOP 09 poskytuje spolehlivou většinu pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a já velmi doufám, že nezůstane pouze u hlasů těchto tří politických stran," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ještě předtím, než podporu potvrdila i část členů VV.
Sociální demokracie má ve sněmovně 54 poslanců, komunisté 26, TOP 09 zastupuje 42 politiků a Věci veřejné 11. Z nich ale žádají rozpuštění jen čtyři členové. I s Karolínou Peake je tak zatím pro návrh 127 poslanců. Ale do příštího týdne se může poměr sil zcela změnit, jak ukázalo už středeční hlasování.
Šéf poslanců TOP 09 Gazdík: ODS ovládaná Hrdličkou si naši spolupráci nezaslouží - čtěte ZDE
Drolí se stojedničková koalice, ODS se začíná přiklánět k předčasným volbám - čtěte ZDE
"Zatím většina stran tvrdí, že nejpřijatelnější řešení jsou předčasné volby. Ale myslím si, že může dojít k určitým zádrhelům, odlišným představám, kdy by se měly volby uskutečnit. Zcela logicky by měla posílit levice vzhledem k posledním sedmi letům vládnutí pravicových vlád. A čím dříve se volby uskuteční, tím lépe pro sociální demokraty," hodnotí situaci politolog z Palackého univerzity v Olomouci Tomáš Lebeda.
Korupční kauzou a nejednotným postojem rozložená ODS by tak v předčasných volbách tratila zřejmě nejvíce.
A zatím to vypadá, že skutečně bude proti rozpuštění sněmovny. Předseda poslanců ODS Marek Benda totiž podle informací serveru IHNED.cz už odmítl podepsat návrh ostatních poslaneckých klubů.
Otázkou je, jak nakonec bude skutečně hlasovat TOP 09. Pro rozpuštění sněmovny se musí spojit s levicí, což by straně mohlo uškodit.
Není to kolaborace, ujišťuje TOP 09
I proto už ve čtvrtek předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík hlásal, že jeho strana nechce "kolaborovat" s levicovými stranami a po volbách nevstoupí do koalice s ČSSD. "V případě, že voličům navrhneme věrohodný pravicový program, budeme věrohodní i po volbách a nebudeme 'kolaborovat', takzvaně, s levicovými stranami a s programem, s kterým nemůžeme souznít," řekl Gazdík.
"Sociální demokracii ovládl Miloš Zeman a je zřejmé, že TOP 09 bude zápasit o zachování systému liberální parlamentní demokracie," dodal o něco později místopředseda strany Miroslav Kalousek.
TOP 09 definitivně změnila svůj názor na rozpuštění sněmovny po té, co se rozpadla "stojedničková" koalice a dva poslanci ODS odmítli hlasovat proti důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Tomáš Úlehla a Jan Florián už byli vyloučeni z poslaneckého klubu ODS. Florián pak rezignoval i na členství ve straně, Úlehla chce zatím setrvat.
Kvůli nespolehlivosti poslanců ODS se podle vlastních slov důležitého hlasování nezúčastnila ani Karolína Peake (LIDEM). Ta ve čtvrtek oznámila, že rezignuje na post předsedkyně liberálních demokratů kvůli tomu, že se její názor rozchází s názorem poslanců LIDEM. Zároveň prohlásila, že i ona podporuje vypsání předčasných voleb.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist