Diskuse o podpoře vládě Jiřího Rusnoka byla uvnitř sociální demokracie výbušným tématem.

Provázela ji ostrá výměna názorů mezi jejím předsedou Bohuslavem Sobotkou a jeho nejsilnějším oponentem Michalem Haškem.

Postoj druhého z nich nakonec zvítězil, když se v úterý vedení strany rozhodlo hlasovat pro podporu Rusnokova kabinetu.

Podle politologa z Masarykovy demokratické akademie Lukáše Jelínka je to signál, že uvnitř ČSSD znovu získává vrch černobílé a jednoduché vidění politiky.

"To, co Bohuslav Sobotka ukázal v posledních čtrnácti dnech, byla poměrně velká energie a dost přesně zformulované názory.  Pokud bude pokračovat stejně zásadově, tak si myslím, že ještě tu bitvu o osud sociální demokracie neprohrál," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Jelínek.

Bohuslav Sobotka v posledních týdnech tvrdě vystupoval proti podpoře vlády Jiřího Rusnoka. Teď se ji chystá podpořit. Jak si tento jeho poměrně velký obrat vysvětlujete?

Popravdě mě to až tak moc nepřekvapilo, a sám bych proto o tak velkém obratu nemluvil. Protože bylo jasné, že ať už to stanovisko sociálních demokratů bude pro nebo proti Rusnokovi, bude se na ně vázat ještě řada požadavků nebo podmínek.

Myslím si, že se Bohuslav Sobotka soustředil právě na tato doprovodná  usnesení, jako je další prosazování předčasných voleb a novelizace ústavy. Což je pro mě mnohem důležitější než osud vlády, která přijde a po několika týdnech zase odejde.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se