Asociace krajů ČR v pondělí podpořila vyjádření důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Žádá všechny poslance, aby pro ni hlasovali. Pro usnesení hlasovalo ze 14 hejtmanů 12 – všichni za ČSSD a jeden za KSČM, tedy ze stran, které podporu Rusnokovu úřednickému kabinetu zvažují.

Primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) byl proti, liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) nehlasoval. Již dříve dal ale najevo svůj nesouhlas.

Šéf asociace a statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek k tomu uvedl: "Vnímám hejtmanskou podporu vládě Jiřího Rusnoka jako krok v zájmu České republiky a jejích obyvatel."

Rusnokův kabinet je podle něj pro kraje mnohem lepším partnerem pro spolupráci než bývalá pravicová vláda ODS, TOP 09 a LIDEM. Stejný názor přitom prosazuje i v sociální demokracii, kde se kvůli tomu dostal do střetu s jejím šéfem Bohuslavem Sobotkou. Tentokrát ho podpořili i místopředsedové asociace Jiří Zimola a Milan Chovanec (oba ČSSD).

Kraje se i jejich hlasy vyslovily proti "prodlužování morální, ekonomické i politické krize" země a pro Rusnokovu vládu.

Hašek se ještě v pondělí odpoledne jménem hejtmanů obrátí dopisem na všechny parlamentní strany a nezařazené poslance, aby je vyzval k podpoře úřednického kabinetu. Osobně prý hlasy pro Rusnoka hejtmani shánět nehodlají.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se