Šéf Asociace krajů ČR a místopředseda ČSSD Michal Hašek v usnesení navrhuje, aby kraje podpořily vyjádření důvěry vládě Jiřího Rusnoka a požádaly poslance, aby pro kabinet hlasovali. Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který o návrhu usnesení informoval ČTK, to považuje za politizaci asociace. Hašek takovou interpretaci odmítá.

"Konstatuji, že stejně jako v případě volby prezidenta České republiky odmítám snahu o zatažení zájmového sdružení krajů, kterým by AK ČR měla být, do výhradně politického rozhodování, jež je plně v kompetenci Parlamentu ČR," uvádí v tiskovém prohlášení Půta.

Podobné kroky jsou podle něj snahou učinit z asociace "jakousi třetí komoru parlamentu a paralelní centrum politikaření", což odmítá jako zneužití jejího poslání. Podle stanov má organizace být nestranická a nevládní. Proto se hlasování o návrhu usnesení Půta nezúčastní.

Hašek, který se podporu úřednické vlády snaží prosadit v sociální demokracii, s takovou interpretací nesouhlasí. "Žádná politizace to není, já myslím, že pro kraje je důležité, jaká vláda vládne České republice," řekl politik, podle něhož je Rusnokův kabinet pro kraje lepší než bývalá koaliční vláda Petra Nečase (ODS). O politizaci by podle Haška šlo, kdyby bylo usnesení směřováno k jedné politické straně.

"Pana hejtmana Půtu chápu, že si chce připsat mediální body a jako Hujer (podlézavý dělník v komedii Marečku, podejte mi pero!) utíká hned s takovým návrhem materiálu na veřejnost," uvedl také. Stanovisko Půty prý bere na vědomí, vyjádřit se budou moci i ostatní. Zatím se podle něj diskutuje, rozhodnutí by mělo padnout začátkem příštího týdne.

Haškův stranický šéf Bohuslav Sobotka, který se s ním rozchází v názoru na úřednický kabinet, vyjádřil názor, že hlasování o vládě je věcí politických stran ve sněmovně, nikoliv Asociace krajů nebo Svazu měst a obcí.

Návrh usnesení vedle Půty odmítá i primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09), který je jedním ze tří hejtmanů nezvolených za ČSSD. "Nesouhlasím s navrženým usnesením AK, neboť tím se pouze ČSSD snaží ovlivňovat celostátní politiku a vnášet tam své názory. Navíc se nedomnívám, že bychom se nacházeli v morální krizi, jak se v usnesení píše. Jde o boj o moc, nikoliv o dobro krajů ČR," sdělil.

Doporučení parlamentním stranám je naopak ochoten podpořit hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (nezávislý za ČSSD). "Tato vláda s námi na rozdíl od té minulé komunikuje, i proto jsem jako jeden z hejtmanů přesvědčen o tom, že než návrat pravicové vlády, tak je lépe podpořit tuto vládu a nepřipustit návrat pravicové," řekl ČTK také jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist