Jsem optimista, říká místopředseda ČSSD Michal Hašek k tématu, zdali sociální demokraté nakonec podpoří Rusnokův kabinet.

"I potom budeme jednat se stranami o možnosti rozpuštění sněmovny a co nejdřívějších nových volbách, aby politické provizorium úřednické vlády trvalo co možná nejkratší dobu a po volbách mohla vzniknout vláda s plným politickým mandátem," řekl Hašek v online rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Podle něj je Rusnokova vláda udržovací a nemá šanci vytvořit zásadní reformy, se kterými by po vyhraných volbách přišla ČSSD.

Pokud by je nakonec opravdu vyhrála, odmítá Hašek koalici s komunisty. "Nejde o to nejednat s KSČM o podpoře levicového programu možné budoucí vlády či o konkrétních návrzích zákonů, ale neumím si představit vládní koalici ČSSD a KSČM.," tvrdí.

Podle něj by měla strana hledat koaliční partnery na levici a v levém středu. "Například s KDU-ČSL a SPOZ můžeme být korektními soupeři v zápolení o voličské hlasy, ale i korektními partnery po volbách v zájmu prosazování moderního levicového programu," říká Hašek.

Ten už zároveň po příštích volbách nebude moci kombinovat několik funkcí najednou. Nyní je Hašek místopředsedou ČSSD, poslancem, hejtmanem i předsedou Asociace krajů ČR.

"Toto volební období bylo výjimkou nejenom u Davida Ratha, ale také u mne či kolegy Josefa Novotného z Karlovarského kraje. Za sebe dodávám,že jsem od voleb v roce 2010 prostředky z poslaneckého platu poskytoval na charitativní účely. Dosud je to asi 1,1 milionu korun konkrétním subjektům prostřednictvím 49 písemných darovacích smluv. A budu tak činit i nadále," dodal místopředseda ČSSD.

Michal Hašek odpovídal online. Podívejte se na všechny zodpovězené otázky:

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se