Nejvyšší správní soud řeší pozoruhodný případ: Má totiž rozhodnout, zda rodina, která si kvůli bezpečnosti před opakovanými útoky nechala na dům nainstalovat bezpečnostní kameru, má zaplatit pokutu, protože s její pomocí odhalila vandaly.

Jeden z dvojice mužů, kteří na okna domu vystřelili z praku, si totiž stěžoval u Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na porušení zákona - a uspěl. Úřad rodině vyměřil pokutu 1 500 korun, protože kamera monitorovala i část veřejného prostranství ulice, ze které vandalové stříleli. Tím podle úřadu porušila zákon o shromažďování osobních údajů.

„Jako správce osobních údajů shromažďoval prostřednictvím kamerového systému instalovaného na svém domě osobní údaje osob pohybujících se po ulici před domem a vstupujících do domu na druhé straně ulice, a to bez jejich souhlasu,“ píše se přesně v rozhodnutí ÚOOÚ. Podle úřadu navíc o tom, že prostor snímá kamera, nikoho neinformoval.

Verdikt úředníků následně potvrdili i soudci pražského městského soudu. Rodina se ale s rozhodnutím nesmířila a obrátila se se stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.