Končícímu šéfovi protikorupční policie Tomáši Martincovi hrozilo, že příští týden odejde z funkce s pověstí člověka, na jehož útvaru se mohly zametat citlivé kauzy pod koberec. Na jeho podporu však nyní vystoupilo několik elitních státních zástupců. Ti nesouhlasí s kritikou, kterou Martince v posledních týdnech zahrnula pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

„Za éry plukovníka Martince na protikorupčním útvaru šlapalo vyšetřování nejlépe, co jsem kdy zažil,“ říká náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Žalobci z tohoto úřadu jsou přitom s protikorupční policií v podobně těsném kontaktu jako Bradáčovou řízené Vrchní státní zastupitelství v Praze. Ročně od protikorupčních detektivů dostanou na stůl dvacet až třicet nových spisů, mezi které patří například mnohamilionové daňové podvody nebo velké kauzy typu ovládnutí Mostecké uhelné společnosti.

„Naše zkušenosti ze vzájemné spolupráce jsou však odlišné, než o jakých mluvila doktorka Bradáčová,“ dodává Komár.

Bradáčová minulý týden kritizovala Útvar odhalování korupce a finanční kriminality za to, že v desítkách případů tajil své vyšetřování před státními zástupci. Na práci detektivů pak neměl kdo dohlížet, což žalobkyně označila za systémovou chybu.

Komentář
Stanislav MečlStanislav Mečl
státní zástupce

„Bez podpory Tomáše Martince, který se často sám účastnil jednání týmu a velkého nasazení všech zainteresovaných by se České republice asi pochvaly švýcarského generálního prokurátora za vyšetřování MUS nedostalo.

Kauza možná bude mít svůj happyend. Personální happyend se bohužel nekoná.“

Celý komentář Stanislava Mečla - čtěte ZDE

„U takto specializovaných složek, kam přicházejí velmi závažná oznámení, nejsem příznivkyní toho, aby vyšetřování probíhalo mimo dozor státního zástupce,“ řekla Bradáčová v rozhovoru pro MF Dnes. A jako příklad zmínila kauzu neprůhledné firmy Amun.Re, od které polostátní ČEZ koupil za pět miliard velké solární parky. Martincův útvar případ loni odložil přesto, že mu informace o podezřelých machinacích dodalo přímo ministerstvo financí. Teď se k němu – právě na popud státního zastupitelství – vrací.

Jsme spokojeni, říká žalobce z Olomouce

Naproti tomu Bradáčové kolegové z Olomouce podle svých slov nenarazili na nic podobně závažného. „Nezaznamenal jsem žádné závažné problémy či pochybení, které by naznačovaly, že na protikorupční policii existuje nějaký fatální či systémový problém,“ říká Petr Šereda, který na olomouckém vrchním zastupitelství vede odbor závažné hospodářské a finanční kriminality.

A fakt, že Martincův útvar řešil desítky kauz bez dozoru, podle něj nemusí sám o sobě nic znamenat. „Když policie obdrží trestní oznámení, není povinna o tom okamžitě informovat státní zastupitelství. To by ostatně vedlo k jeho zahlcení,“ říká.

Podle Šeredy je proto běžné, že policisté nejdříve podněty ověří a teprve pak je buď odloží, nebo se obrátí na žalobce s tím, že se případem začínají naplno zabývat.

„Samozřejmě se stává, že toto neformální šetření přesáhne přijatelnou mez, což je pak nepochybně problém. Jenomže tyto věci se vyskytují na všech úrovních policie, určitě nejen u té protikorupční,“ dodává Šereda.

Mečl: Není možné vodit policii za ruku

Sám Tomáš Martinec se k výrokům Bradáčové zatím vyjádřil jen mlhavě. Odmítl pouze dřívější nařčení, že na žalobkyni vyráběl kauzy, které se týkají jejího manžela Tomáše Hájka, jak Bradáčová v březnu naznačila ve vysílání Frekvence 1. Svůj odchod z čela protikorupční policie pak před třemi týdny vysvětlil kritikou, která se na jeho útvar po tomto rozhovoru sesypala.

Martincův konec však státní zástupce rozdělil na dva tábory. Za Bradáčovou se postavil například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Jestliže na protikorupční policii jsou kauzy, kde není dozor státního zástupce, tak je to vážné,“ řekl například minulý týden serveru IHNED.cz.

Naopak Zemanův dřívější náměstek Stanislav Mečl zase prohlásil, že „není úkolem státního zástupce vodit od počátku policii za ruku“.

Podporu pak Martinec našel i u policejního prezidenta Martina Červíčka. Ten o víkendu prohlásil, že chce, aby Martinec po své rezignaci působil přímo na policejním prezidiu – na útvaru, který mimo jiné odpovídá i za fungování protikorupční policie, z níž nyní odchází.