Pražský městský soud ve středu na základě amnestie zastavil trestní stíhání někdejšího šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského a dalších čtyř lidí, kteří čelili obžalobě ze stamilionových úvěrových podvodů. ČTK to řekl právník jednoho z obviněných Michal Filip. Na vývoj v případu upozornil server Aktuálně.cz.

O dalším osudu trestního stíhání někdejšího předsedy Českomoravského fotbalového svazu rozhodoval v neveřejném zasedání senát soudce Kamila Kydalky. "Od soudce jsem dostal telefonickou informaci, že stíhání všech pěti obžalovaných zastavil," uvedl advokát Filip, který v kauze zastupuje Ladislava Filipa.

Městský soud v Praze původně Chvalovskému v červnu 2011 udělil desetiletý trest vězení, odvolací pražský vrchní soud však tento rozsudek loni zrušil a nařídil, aby se Kydalkův senát kauzou znovu zabýval.

Kydalka v lednu projednávání Chvalovského kauzy přerušil a obrátil se na Ústavní soud. Dospěl totiž k názoru, že novoroční prezidentské amnestie, která zastavila i trestní stíhání přesahující osm let, je protiústavní. Ústavní soud však jeho stížnost odmítl.

Podle obžaloby Chvalovský koncem 90. let s dalšími čtyřmi lidmi - Ladislavem Filipem, Zdeňkem Mezerou, Miloslavem Brodackým a Petrem Franclem - způsobili Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun. Podle zrušeného verdiktu předstírali, že půjčené peníze chtějí na financování svých obchodů, platili jimi ale především své předchozí dluhy. Všichni obžalovaní vinu popírali.