Amnestie, kterou v úterý v závěru svého novoročního projevu vyhlásil prezident Václav Klaus, by se měla týkat především méně závažné trestné činnosti. Prospěch z ní ale pravděpodobně budou mít i lidé, kteří figurovali ve vleklých hospodářských kauzách.

Kromě zpěvačky Dary Rolins, šéfa Dělnické strany Tomáše Vandase nebo majitele Amsterdam shopů obviněného z toxikomanie tak Václav Klaus možná potěší i podnikatele Tomáše Pitra, fotbalového bosse Františka Chvalovského nebo konkurzního soudce Jiřího Berku.

Podívejte se, komu by prezidentská amnestie mohla pomoci.

Union banka

Mezi skupinu trestně stíhaných, kteří nebudou potrestáni, patří například manažeři zkrachovalé Union banky Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal, Alena Pejčochová a Tomáš Seidler. Pětice členů představenstva Union banky byla obviněna, že osobám, které byly s bankou personálně či obchodně spojené, poskytovala nestandardní úvěry. Ty ovšem nebyly dostatečně zajištěné. Vyhlášení rozsudku přitom bylo naplánováno na 22. ledna.

Českomoravská družstevní spořitelna

Podle soudce Igora Krajdla, který případ řeší, může amnestie ovlivnit i další průběh kauzy manažerů zkrachovalé družstevní záložny Českomoravské družstevní spořitelny. Finanční ústav měli připravit o více než 300 milionů korun.

Mr. 10 procent

Pobytu za mřížemi se zřejmě vyhne exnáměstek zlínské primátorky Martin Janečka a jeho společníci Dalibor Kučera a Radek Dvořák. Někdejší politik, kterému se na Zlínsku přezdívá Mr. 10 procent, a jeho komplici byli v polovině listopadu odsouzeni ke dvěma letům vězení za korupci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se