Prezident Miloš Zeman navrhne Senátu čtyři kandidáty na ústavní soudce - soudkyni Nejvyššího správního soudu Miladu Tomkovou a profesory právnických fakult Jaroslava Fenyka, Vladimíra Sládečka a Jana Filipa. Při výběru rozhodla jejich odborná zkušenost, praxe a publikační a pedagogická činnost, řekl prezident.

Výběr Zeman konzultoval se šéfy jednotlivých senátorských klubů a o svém výběru předem informoval předsedu Senátu.

S kandidáty a představiteli justice se v úterý sešel v Brně. Kandidáti s novináři příliš hovořit nechtěli. Tomková pouze uvedla, že si nabídky váží a že by funkci přijala. "Teď bude záležet na rozhodnutí Senátu," uvedla soudkyně. Fenyk připustil, že jej prezidentova nabídka překvapila.

U Ústavního soudu jsou momentálně tři volné pozice. Letos se ale postupně uvolní dalších sedm míst soudců, proto mají šanci všichni čtyři kandidáti.

Zeman zopakoval, že stávajícího předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského do funkce rozhodně navrhne znovu.

Rychetský ocenil, že Zeman navrhl více kandidátů, než kolik jich aktuálně chybí. "Konečně se snad dočkáme praxe, kdy budou kandidáti navrhování nejméně dva měsíce předtím, než se místo uvolní, aby Ústavní soud mohl pokračovat kontinuálně," uvedl Rychetský. Kvůli dlouhodobé neobsazenosti se prodlužuje rozhodování, jednotliví soudci mají více práce.

Další ústavní soudce bude Zeman navrhovat pravděpodobně v průběhu června.

Jaroslav Fenyk

Datum a místo narození: 26. dubna 1961 v Pelhřimově

Vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (1986), Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (Ph.D. 2001, profesor 2009).

Současná funkce: v Brně provozuje vlastní advokátní kancelář zaměřenou na trestní právo; je poradcem advokátní kanceláře White Case Praha; vyučuje právo na několika vysokých školách.

Dosavadní kariéra: V roce 1987 se stal vojenským prokurátorem a v letech 1990 až 1993 pracoval na Generální prokuratuře. V roce 1994 přešel na Vrchní státní zastupitelství v Praze, o rok později začal pracovat na Nejvyšším státním zastupitelství. Od ledna 1999 do konce roku 2005 byl náměstkem nejvyšší státní zástupkyně (na funkci rezignoval); v letech 2006-2009 proděkan pro vědu a zahraniční vztahy Fakulty práva Bratislavské vysoké školy práva.

Je expert na trestní právo; je držitelem ocenění Právník roku 2010 v kategorii trestního práva.

V letech 1981 až 1989 byl členem KSČ.

V květnu 2003 odmítl nabídku premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) stát se ministrem spravedlnosti. V únoru 2006 podle médií odmítl nabídku na post šéfa Národního bezpečnostního úřadu.

V roce 2005 zveřejnila média informaci, že Fenyk v roce 1988 jako vojenský prokurátor poslal za mříže na 15 měsíců violoncellistu Vladana Kočího za to, že z náboženských a morálních důvodů odmítl nastoupit vojenskou službu.

- V lednu 2006 na sebe Fenyk upozornil tím, že coby odstupující náměstek nejvyšší státní zástupkyně obvinil ministerstvo spravedlnosti, že se pokoušelo o politické ovlivňování v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního a v některých dalších případech.

 

Jan Filip

Datum a místo narození: 27. listopadu 1950 ve Šternberku

Vzdělání: brněnská právnická fakulta

Současná funkce: vysokoškolský pedagog a vedoucí Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (od 1995)

Dosavadní kariéra: během studia nastoupil jako pomocná síla na právnickou fakultu v Brně, od roku 1974 jako asistent na plný úvazek; před rokem 1989 pracoval v legislativním odboru Federálního shromáždění. V roce 1992 se stal docentem, v roce 1998 profesorem ústavního práva.

Je odborníkem na ústavní právo.

V letech 1974 až 1989 byl členem KSČ.

V roce 1991 byl kandidátem na funkci soudce Ústavního soudu ČSFR.

V minulosti radil třem ústavním soudcům - Vojenu Güttlerovi, Vojtěchu Ceplovi a Jiřímu Muchovi.

 

Vladimír Sládeček

Datum a místo narození: 13. května 1954 v Karlových Varech

Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze.

Současná funkce: profesor Katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty UK v Praze a člen vědecké rady fakulty.

Dosavadní kariéra: v letech 1979-83 pracoval v Úřadu pro vynálezy a objevy převážně v legislativním a právním odboru; v roce 1983 byl přijat jako odborný pracovník do Ústavu státní správy (později Ústav legislativy vlády ČSFR); od srpna 1990 pracoval v Kanceláři Federálního shromáždění jako odborný konzultant v legislativním odboru; v lednu 1991 byl jmenován tajemníkem poslanecké a expertní komise pro přípravu nové ústavy ČSFR; v roce 1991 byl přijat jako externí učitel na Právnickou fakultu University Karlovy; pracoval také jako asistent soudce Ústavního soudu

V dubnu 2000 byl jedním z kandidátů na funkci ombudsmana (navrhli jej lidovečtí senátoři Petr Pithart a Jiří Stodůlka).

 

Milada Tomková

Rok narození: 1959

Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze.

Současná funkce: soudkyně Nejvyššího správního soudu (od 2003), je předsedkyní sociálně-správního kolegia a kárného senátu

Dosavadní kariéra: v letech 1987-2003 působila na Ministerstvu práce a sociálních věcí, od roku 1992 jako ředitelka legislativního odboru (do její působnosti spadala legislativní činnost v oboru sociální politiky, zejména sociálního zabezpečení); členka Legislativní rady vlády (1998-2003)

V souvislosti s přípravou reformy správního soudnictví koncipovala změny doprovodných zákonů v oblasti sociální ochrany (sociálního zabezpečení a zaměstnanosti).

Coby předsedkyně kárného senátu NSS řešila například kauzu šéfa brněnských žalobců Petra Coufala, který sám rozhodoval o trestním oznámení, které na něj bylo podáno kvůli parkování soukromým autem na služebním parkovišti. NSS dospěl k závěru, že Coufal se měl z řízení vyloučit a nechat věc na posouzení kolegům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist