Sociální demokraté čekají s napětím na verdikt Ústavního soudu o církevních restitucích. Jasnou odpověď, zda soudci zakážou vládě premiéra Petra Nečase (ODS) plnění smluv o finančním vyrovnání, které se zástupci církve a náboženských společností uzavřela v pátek, nedostali.

Ústavní soud rozhodnutí o týden odložil.

„Soudci si nejprve vyžádali oficiální potvrzení od vlády, že smlouvy podepsala. Na to dostala 24 hodin. Soudce zpravodaj, který má církevní restituce ve své agendě, dal následně vládě třídenní lhůtu na dodání všech podepsaných smluv,“ uvedl v ČT generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

K diskusi o možném zákazu plnění smluv, kdy by ze státní kasy nemohla na účet církví jít ani koruna, se tak soudci vrátí příští týden.

„Víme, že plnění těchto smluv není otázkou několika dní nebo měsíců,“ doplnil Langášek.

Opoziční zákonodárci původně chtěli, aby soud zakázal vládě podpis smluv s církvemi o finančním vyrovnání. To se jim nepovedlo, žádost dorazila jen pár hodin před procedurou.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v pondělním Interview ČT 24 připustil, že soud by mohl zákon o církevních restitucích označit za protiústavní.

 

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se