Dosluhující prezident Václav Klaus týden před svým odchodem z Pražského hradu uvedl, že "pokud by amnestie nebylo, můj život by byl snadnější," řekl Klaus. Poskytl rozhovor pro sobotní Právo. "Autorem amnestie jsem já a nikdo jiný," tvrdí prezident.

Prezidentovi je jasné, že svým rozhodnutím proti sobě poštval některé spoluobčany, kteří ho dříve podporovali. "Samozřejmě by se člověk mohl rozmýšlet, jestli mu například ta amnestie za to stála, to je naprosto jasné," prohlásil Klaus.

O rozsahu amnestie se radil s nejbližšími spolupracovníky a vyžádal si i odhad ministerstva, kolika lidí se dotkne. "Nevidím to tak špatně," řekl k negativním reakcím veřejnosti na novoroční pardon a doufá, že jeho prezidentství bude nakonec hodnoceno kladně i přesto, že minulý týden se skupina 28 senátorů podepsala pod návrh obžalovat Klause z velezrady.

"Chtěl bych, aby si mě lidé určitě lépe pamatovali než skupina senátorů, kteří dnes hrají takové ošklivé politické hrátky. Pevně věřím, že až dnešní vlna zloby z některých úst skončí, tak se vše vrátí do normálu," řekl.

Senát má o návrhu obžaloby dosluhujícího prezidenta hlasovat v pondělí. Ústavní soud by se musel žalobou zabývat přednostně.