Ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu v souvislosti s letošní kontroverzní amnestií podepsalo už 18 senátorů. Pro projednávání Senátem tak schází ještě devět senátorských podpisů.

Uvedli to předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) a šéfka senátní ústavní komise Eliška Wagnerová (za zelené) před čtvrtečním veřejným slyšením, které by se motivům a důsledkům kontroverzní amnestie mělo věnovat.

Slyšení za účasti expertů na ústavní a trestní právo by podle Antla mělo „nabídnout konkrétní řešení, aby se takováto ostudná amnestie nikdy neopakovala“.

Mělo by vyjasnit, zda je lepší v ústavě omezit právo hlavy státu zastavovat trestní stíhání, nebo předkládat žaloby k Ústavnímu soudu. Část senátorů se už obrátila na Ústavní soud s žádostí, aby nejspornější část amnestie byla zrušena.

Klaus: Debata Senátu je směšná

„Myslíme to vážně,“ reagoval Antl na středeční Klausovo prohlášení, v němž amnestii obhajoval a čtvrteční debatu v Senátu označil za směšnou. Na rozdíl od ostatních pozvaných účastníků z prezidentské kanceláře nikdo podle Antla svou přítomnost na slyšení nepotvrdil.

Na slyšení vystoupí ministr spravedlnosti Pavel Blažek nebo nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který má sdělit konkrétní údaje k případům zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání.

Kromě ústavních expertů promluví také advokátka Hana Marvanová, která připravovala návrh na zrušení části Klausovy amnestie.