Olomoucký vrchní soud obdržel nejsledovanější případy, jichž se v lednu dotkla amnestie prezidenta Klause. Kauzu ústeckého soudce Jiřího Berky i zkrachovalé Union banky dostali na stůl soudci odvolacího soudu v těchto dnech. Tisíce stran spisů znovu proberou na základě stížnosti státních zástupců proti rozhodnutí krajských soudů, které kauzy amnestovaly.

"Kauza ústeckého soudce Jiřího Berky i Union banky přišla na soud v těchto dnech. Budeme se zabývat stížnostmi státního zástupce proti usnesení, kterým bylo rozhodnuto o aplikaci amnestie," řekl ve čtvrtek mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Podotkl, že v obou případech jde o rozsáhlé kauzy čítající tisíce stran. Například kmenový spis v případu ústeckého soudce Berky má 70 tisíc stran a přílohy měly dalších 40 tisíc stran. Oba případy proto budou soudci řešit zřejmě delší dobu, zřejmě v řádech týdnů.

V kauze údajně zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Berky táborský krajský soud v plném rozsahu amnestoval Berku, Daniela Thonata a Lubora Kindla. Částečně pak Vladislava Větrovce a Martu Čihákovou. Kauzou se olomoucký odvolací soud zabýval už loni na jaře, kdy rozsudek krajského soudu v neveřejném zasedání zrušil a případ vrátil zpět krajskému soudu. Rozsudek měl prý lépe zdůvodnit.

Kauza podezřelých konkurzů se táhne od roku 2003. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů v historii české justice, v němž je obžalováno 12 lidí. Devět jich krajský soud v roce 2010 nepravomocně odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby.

V případě zkrachovalé Union banky se amnestie podle ostravského krajského soudu týká pětice bývalých manažerů banky a jejich spolupracovníků z majetkově propojených firem. Trestní stíhání v jejich případě trvá víc než osm let. Vyhlášení rozsudku přitom bylo naplánováno na 22. ledna. Také v tomto případě si státní zástupce dozorující kauzu podal proti rozhodnutí soudu stížnost.

Amnestie se zatím dotkla 327 případů

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na čtvrtečním veřejném slyšení v Senátu uvedl, že zastavení trestních stíhání na základě amnestie se zatím dotklo 327 kauz. Druhý článek prezidentské amnestie dopadl na trestní stíhání, která trvají přes osm let a u kterých trestní sazba nepřesahuje deset let odnětí svobody.

Převážná většina zastavených trestních stíhání trvala podle Zemana přes osm let proto, že stíhání byla dlouhodobě přerušena kvůli nepřítomnosti obviněného, přičemž v těchto starších případech nebylo obviněného možno stíhat v jeho nepřítomnosti jako uprchlého. Zhruba třetina zastavených trestních stíhání se týká závažnějších trestných činů, u kterých horní hranice trestní sazby převyšuje pět let.

Téměř polovina (48 procent) zastavených trestních stíhání se týkala majetkové trestné činnosti, tedy například krádeží nebo zpronevěr. Následují hospodářské trestné činy (13 procent) jako například neoprávněné podnikání a trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných (13 procent), které zahrnují mimo jiné zneužití pravomoci úřední osoby nebo přijetí úplatku. V 11 procentech případů se zastavená trestní stíhání týkala trestných činů proti svobodě, mezi něž řadí trestní zákoník třeba vydírání, loupež nebo omezování osobní svobody.

Statistika, kterou si nejvyšší státní zástupce nechal zpracovat k 15. únoru na základě zpráv z jednotlivých státních zastupitelství, není konečná. Podle Zemana lze očekávat, že státní zástupci a soudy zastaví ještě další trestní stíhání, ovšem nanejvýš v desítkách případů.