Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský by měl podle občanského sdružení Šalamoun rezignovat. Spolek na podporu nezávislé justice mu to doporučil v otevřeném dopise doručeném ČTK. Důvodem je lednová návštěva Vatikánu, která podle sdružení může vyvolat pochybnost o nestrannosti soudu při přezkoumávání církevních restitucí. Druhý důvod spatřuje Šalamoun v tom, že Rychetský jednal s prezidentem Milošem Zemanem o výběru nových soudců.

Rychetský už dříve potvrdil, že koncem ledna navštívil Vatikán a při generální audienci se setkal také s tehdejším papežem Benediktem XVI. Šlo prý o dlouho připravovanou cestu, která nijak nesouvisela s církevními restitucemi. Návrhy na zrušení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi obdržel soud až později.

Rychetský má dovolenou. Mluvčí soudu Vlastimil Göttinger se k otevřenému dopisu nevyjádřil, jde prý o osobní záležitost předsedy.

Sdružení Šalamoun podle otevřeného dopisu nepochybuje o Rychetského vyjádření, že ve Vatikánu o majetkovém vyrovnání s církvemi nevyjednával a že šlo o zdvořilostní návštěvu. "Nicméně stejnou důvěru nemusejí mít odpůrci zákona, kteří v něm vidí útok na státní pokladnu. Jako soudce jste se měl preventivě vyhnout situaci, v které by mohlo na vás padnout podezření," stojí v dopise.

Soud postupně dostal od skupiny senátorů a dvou skupin levicových poslanců tři návrhy na zrušení celého zákona o církevních restitucích. Řeší je v jednom řízení, soudcem zpravodajem je Stanislav Balík, rozhodnutí lze očekávat během letošního roku. Hlas předsedy soudu bude mít při závěrečném hlasování pléna stejnou váhu jako hlasy ostatních soudců.

Šalamoun kritizuje také Rychetského jednání se Zemanem o nových soudcích a případném novém funkčním období předsedy Ústavního soudu. "Vznikne složitá síť vztahů vděčnosti, která učiní soudce závislými na Vás i na panu prezidentovi a Vás na panu prezidentovi," napsalo sdružení v dopise. Zeman v minulosti veřejně uvedl, že se bude o nových soudcích radit s Rychetským a že by jej rád znovu viděl v čele soudu. Ústavní soudce nominuje prezident a schvaluje Senát.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist