Prezident Václav Klaus i další kritici Ústavního soudu (ÚS) nepochopili roli této instituce. Má především hlídat parlament, a nemůže proto stát mimo politiku. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Klaus ve středu kritizoval soud za to, že zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Prezident prohlásil, že se ÚS pohybuje mimo ústavu a vstoupil do čisté politiky.

"Někdo může těžko chtít, aby Ústavní soud nebyl politický orgán, když jeho hlavní, základní funkce je právě hlídat politický orgán. To znamená hlídat meze a říci tady už nemůžete jít dál, to znamená stanovit základní pravidla fungování demokratické společnosti," reagoval na Klausovy výtky Rychetský.

Předseda ÚS zdůraznil, že speciální ústavní soudy vznikly po druhé světové válce právě proto, aby dohlížely na parlament, který je svrchovaným politickým orgánem. Předválečná německá historie totiž ukázala, že parlamentní demokracie nebyla sama sebe schopna uchránit, vysvětlil.

Menšina nesmí zahynout pod diktaturou většiny

"Žádná většina nemůže zcela anulovat práva menšiny," vysvětlil Rychetský. Ústavní soud podle něj zajišťuje, aby demokracie nezahynula pod diktaturou momentální většiny.

Lidé, kteří rozhodnutí ÚS označují za zpolitizovaná, se podle Rychetského mýlí. "Všichni dohromady, vy možná méně, pan prezident více, podléháte jisté pověře či bludu pramenící z toho, že jste tu základní věc, což je role Ústavního soudu, málo pochopili," řekl Rychetský moderátorovi debaty.

Poznamenal také, že prezident si rozhodnutí soudu před svou reakcí podrobně neprostudoval.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist