Veřejné zakázky za 123 miliard získaly v posledních čtyřech letech v Česku firmy, u kterých není dokonale jasné, kdo je vlastní. A nejde jen o společnosti s anonymními akciemi. Skutečné majitele skrývají i na první pohled průhledné firmy.

Sdružení zIndex, které sleduje transparentnost veřejných soutěží, prozkoumalo všechny vítěze tendrů vypsaných ministerstvy a kraji. Se zakázkami za 632 milionů vede IT firma Autocont.

Její mateřská společnost má sice akcie vystavené na jméno konkrétních vlastníků, z obchodního rejstříku je však není možné vyčíst, neuvádí je ani poslední výroční zpráva a firma je zveřejnit nechce. "Vzhledem k obecným zvyklostem v této oblasti po tom nikdo z akcionářů právě netouží," řekla mluvčí firmy Barbora Černá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.