"Všechna vyšetřování zakázaných dohod, která jsme v loňském roce zahájili, se týkají kartelů," uvedl v úterý na výroční svatomartinské konferenci v Brně místopředseda antimonopolního úřadu Michal Petr.

Nezákonné dohody na cenách jsou podle něj prioritou úřadu. Ten ale disponuje jen omezenými prostředky, a má tak kapacitu jen na jedno nebo dvě časově náročná vyšetřování monopolů.

V návaznosti na vládní protikorupční politiku pak věnují strážci hospodářské soutěže zvýšenou pozornost kartelům uzavíraným při veřejných zakázkách. Ty mohou stát veřejné rozpočty stamiliony až miliardy korun.

Zvláště v těchto případech úředníci spolupracují s policií. "Těchto případů je víc než kdy v historii," řekl Petr.

Účastníkům takového kartelu kromě vysoké pokuty hrozí podle novely zákona i zákaz účastnit se tři roky veřejných tendrů.

Úřad dostal také nové pravomoci ke kontrole samotných státních úřadů. Rozšířily se mu i možnosti dohody se spolupracujícími firmami a při vyšetřování.

Proto chce do budoucna důrazněji vymáhat správné informace od firem a častěji provádět šetření i přímo u podnikatelů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist