Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal rozhodnutí, jímž zakazuje ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) uzavřít s firmou IBM smlouvu na miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Ministerstvo podle ÚOHS porušilo zákon, protože na zakázku měla být vypsána normální soutěž.

"Postup ministerstva mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl úřad. Ministerstvo musí zaplatit 30 000 korun za náklady řízení, proti verdiktu se může odvolat, píše server.

MPSV si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Celý projekt by vyšel na 1,6 miliardy korun, uvádí server.

Na postup ministerstva si stěžovala česká pobočka softwarové společnosti SAS Institute ČR. Tvrdila, že by byla schopna systém dodat stejně jako IBM. Tehdejší ministrův náměstek Jaromír Šiška, jehož policie obvinila z podplácení, tvrdil, že důvodem pro zadání zakázky IBM byl především znalecký posudek. Podle něj prý nikdo jiný než IBM zakázku získat nemohl.

Antimonopolní úřad označil posudek za nezpůsobilý. "Znalec se spíše než na zodpovězení otázky, která na trhu nabízená řešení přicházejí v úvahu, soustředil na dokázání toho, proč je plnění poskytované IBM nejlepší možné k zajištění předmětu veřejné zakázky," uvádí se v rozhodnutí ÚOHS.

Ministerstvo v čele s odstupujícím Jaromírem Drábkem (TOP 09) bylo podle ÚOHS rozhodnuto dát zakázku IBM dříve, než znalecký posudek vznikl. Dokládá to materiál předložený vládě předtím, než posudek vznikl. Posudek měl sloužit jen k legalizaci postupu ministerstva, uvedl ÚOHS.

Související