Odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) je přesvědčen o tom, že korupční kauza jeho bývalého náměstka Vladimíra Šišky je do velké míry uměle vytvořena.

Usuzuje tak na základě otázek, které mu při pátečním výslechu kladla policie. A také podle informací z médií. Drábek řekl, že i soud musí dospět k závěru, že se Šiška nedopustil ničeho nezákonného ani nečestného.

Šišku a šéfa ministerského odboru informatiky Milana Hojera zadržela policie minulé pondělí, obvinila je z podplácení.

Podle obvinění nabídli firmě OKsystem, která pro resort zajišťovala informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti, přidělení stomilionové zakázky. Výměnou za to měla společnost stáhnout svoji stížnost k antimonopolnímu úřadu na způsob, jakým ministerstvo pořídilo od jiné firmy systém pro výplatu sociálních dávek.

Šišku poslal soud minulý týden do vazby, aby nemohl ovlivňovat doposud nevyslechnuté svědky. Jeho rozhodnutí nechtěl ministr nijak komentovat. Nechtěl spekulovat ani o případné vině či nevině ředitele IT Hojera, nemá prý dostatek informací.

Na nevině svého bývalého podřízeného ale stále trvá. Přestože zatím neplánuje žádné právní kroky proti jeho zadržení a obvinění, nevyloučil, že je do budoucna neudělá. Kauzu chce nadále pozorně sledovat.

Drábek strávil v pátečním dopoledni na protikorupční policii dvě a půl hodiny. Kriminalisté mu podle jeho slov zhruba půl hodiny četli protokol a další dvě hodiny mu kladli otázky. Způsob, jakým s ním policie komunikovala, označil za korektní.

Ministr po rozhodnutí soudu o uvalení vazby na Šišku oznámil, že ke konci října rezignuje. Ve čtvrtek ČTK řekl, že jeho úřad při předávání agend, na nichž pracoval bývalý náměstek, nezjistil žádné nesrovnalosti.

Audit zakázek ministerstvo podle něj neplánuje, v listopadu má totiž začít kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu a situaci posuzuje i antimonopolní úřad.