"Jednou za mnou přišla kolegyně a řekla: Ty umíš vytvořit software na vytahování dat, co kdybys mi vytáhl kompletní data o veřejných zakázkách z téhle databáze? Napíšeme o tom nějaký článek, uděláme si titul Ph.D. a bude dobře," popisuje Jiří Skuhrovec, jak vznikla inspirace pro vytvoření programu zIndex.

Ten hodnotí zadavatele veřejných zakázek a v roce 2010 například upozornil na fakt, že téměř polovina zakázek zadaných státem má jediného uchazeče.

Po zIndexu vytvořil Skuhrovec projekt Vášmajetek.cz, který mimo jiné mapuje prodeje a dražby majetku státu, či ve spolupráci s nevládní organizací Oživení server Všechnyzakázky.cz, který přehledně informuje o zadaných veřejných zakázkách.

Začal také pracovat ve firmě EEIP ekonoma a člena NERVu Michala Mejstříka – pod ní založil dceřinou společnost Datlab, která poskytuje data pro komerční využití a ve které má Mejstříkova EEIP třetinový podíl.

Mezi nejnovější zakázky Skuhrovcova Datlabu patří například vytvoření rozklikávacího rozpočtu pro Prahu či ministerstvo zdravotnictví.

Kde se vidíte za pět či deset let?

Upřímně řečeno, plánuju dopředu na pět či deset dní. Rád bych dělal například expertní práci s daty, ať už jsou to veřejné zakázky nebo data o insolvencích. Jestli to budu dělat jako neziskový aktivista, v rámci akademie nebo částečně jako byznys, to si netroufám předjímat. Teď dělám od každého trochu a všechno má svá pozitiva.

Jak jsou vaše projekty financovány?

Nám naprosto vyhovuje pozice, kdy neziskové organizace seženou peníze na nějaký projekt a my jim poskytujeme data. Protože shánění peněz – to je něco, v čem my neumíme chodit a ani chodit nechceme.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se