"Jednou za mnou přišla kolegyně a řekla: Ty umíš vytvořit software na vytahování dat, co kdybys mi vytáhl kompletní data o veřejných zakázkách z téhle databáze? Napíšeme o tom nějaký článek, uděláme si titul Ph.D. a bude dobře," popisuje Jiří Skuhrovec, jak vznikla inspirace pro vytvoření programu zIndex.

Ten hodnotí zadavatele veřejných zakázek a v roce 2010 například upozornil na fakt, že téměř polovina zakázek zadaných státem má jediného uchazeče.

Po zIndexu vytvořil Skuhrovec projekt Vášmajetek.cz, který mimo jiné mapuje prodeje a dražby majetku státu, či ve spolupráci s nevládní organizací Oživení server Všechnyzakázky.cz, který přehledně informuje o zadaných veřejných zakázkách.

Začal také pracovat ve firmě EEIP ekonoma a člena NERVu Michala Mejstříka – pod ní založil dceřinou společnost Datlab, která poskytuje data pro komerční využití a ve které má Mejstříkova EEIP třetinový podíl.

Mezi nejnovější zakázky Skuhrovcova Datlabu patří například vytvoření rozklikávacího rozpočtu pro Prahu či ministerstvo zdravotnictví.

Kde se vidíte za pět či deset let?

Upřímně řečeno, plánuju dopředu na pět či deset dní. Rád bych dělal například expertní práci s daty, ať už jsou to veřejné zakázky nebo data o insolvencích. Jestli to budu dělat jako neziskový aktivista, v rámci akademie nebo částečně jako byznys, to si netroufám předjímat. Teď dělám od každého trochu a všechno má svá pozitiva.

Jak jsou vaše projekty financovány?

Nám naprosto vyhovuje pozice, kdy neziskové organizace seženou peníze na nějaký projekt a my jim poskytujeme data. Protože shánění peněz – to je něco, v čem my neumíme chodit a ani chodit nechceme.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.