Poslanec a bývalý primátor Prahy Pavel Bém se vrátil do ODS. Občanští demokraté ho mezi sebe přijali zpět v místním sdružení Bubeneč-Dejvice v Praze 6. O usnesení rady informovala předsedkyně sdružení Marie Kubíková.

Bém loni požádal o přerušení členství kvůli kauze zveřejněných telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem. Přepisy hovorů zveřejnila MF Dnes a vyplývalo z nich, že Janoušek měl na rozhodování hlavního města významný vliv.

"Přerušení členství Pavla Béma v ODS bylo po dlouhotrvající diskusi vyhodnoceno jako nadále neopodstatněné. Jsme přesvědčeni, že není možné dlouhodobého významného člena ODS držet mimo členskou základnu na základě novinových článků, a to bez jakýchkoliv relevantních důkazů," uvádí se v usnesení, které Kubíková poskytla pro ČTK.

Důvodem rozhodnutí je podle usnesení mimo jiné to, že proti Bémovi nejsou podle dostupných informací podnikány žádné kroky ze strany policie. Podle sdružení také nejsou známy výsledky vyšetřování okolností, za kterých byly odposlechy telefonátů s Janouškem pořízeny.

"Proto považujeme za správné, aby byl Pavlu Bémovi vrácen status plnohodnotného člena," uvádí se v usnesení.

Vrátím se, sliboval Bém

Bém o pozastavení členství požádal vloni v březnu. Zároveň ale tvrdil, že to je jen dočasné opatření a chce se vrátit. Žádost totiž sice podal sám, ale až po nátlaku premiéra a předsedy ODS Petra Nečase a pražského primátora a šéfa pražské ODS Bohuslava Svobody. A nesl to dost těžce. Zejména od svého nástupce na magistrátu Svobody.

V prohlášení Bém odmítl, že by se kdykoliv v minulosti dopustil protiprávního jednání.

"Je pro mě obtížně přijatelné, abych v této situaci byl uvnitř ODS, jejímž členem jsem 14 let, vyzýván k vlastním krokům lidmi, kteří jsou v ODS sotva pár dní," napsal Bém v narážce na Svobodu, politického nováčka, kterého ODS nasadila jako žolíka do komunálních voleb na podzim 2010.

Komentátoři HN na Twitteru:

Související