Učitelé na středních školách mohou od září využít ve výuce novou příručku Korupce v ČR.
Dozví se v ní, jak žákům vysvětlit problematiku podplácení, lobbingu a klientelismu a jak je varovat před nejrůznějšími formami úplatků.
Metodiku vydalo občanské sdružení Respekt institut, lze ji zdarma stáhnout na webu.
"Metodika poskytuje souhrnné informace o korupci, jejích příčinách a důsledcích, výskytu v ČR či trestnosti, ale i konkrétní cvičení, hry a metodické návody, jak s tématem v hodinách pracovat," popsala autorka Magdaléna Klimešová čtyřicetistránkový materiál, který mohou učitelé využívat při hodinách občanské výchovy a společenských věd.
Pokřivené morální hodnoty
Příručka vznikla na základě seminářů o korupci pořádaných na školách po celé republice. Zkušenosti na tuzemských středních školách podle zástupců Respekt institutu ukazují, že studenti mají velmi často pokřivené morální hodnoty a korupční chování schvalují nebo jsou přímo ochotni se do něj zapojit.
Zatímco takzvanou velkou korupci, například ve spojení s politiky, děti odsuzují, drobné osobní výhody jim zase tak špatné nepřijdou.
Modelové situace
Jednou z možností, jak o problematice korupce vyučovat, je prý proto debatovat se studenty o variantách řešení konkrétních rizikových situací.
V jednom příkladu se mají třeba rozhodnout, jak by se zachovali, kdyby zástupce starosty jejich města upravil pravidla veřejné zakázky tak, aby v něm mohla vyhrát pouze firma jeho manželky.
Studenti by spolu měli také hovořit o tom, co by dělali, kdyby se chtěl jít jejich rodič přimluvit za děkanem fakulty, na kterou by se žák rád dostal.
"Je důležité, aby se studenti v této oblasti orientovali a nepropadali skepsi, že nejde a nemá cenu cokoli dělat pro zlepšení situace," myslí si autoři metodiky.
Kmotr ukáže, co je mafie
Kromě rozpoznání korupčního chování by se měli školáci dozvědět také o dalších přidružených jevech, jako jsou mafie, vydírání a gangsterské praktiky. "Pro ilustraci lze použít ukázku z filmu Kmotr," radí příručka.
V souvislosti s korupcí v České republice pak zmiňuje a rozebírá známé případy jako podivné udělování titulů na plzeňských právech, kauzu Opencard, Promopro či záhadné zbohatnutí exministra dopravy Aleše Řebíčka. Součástí výuky je i protikorupční desatero a způsoby oznamování korupce, takzvaný whistleblowing.
Výuka není pro školy povinná, semináře ve školách i příručky připravil Respekt institut s podporou amerického velvyslanectví.
V mezinárodním výzkumu společnosti Transparency International ohledně míry vnímané korupce se v loňském roce Česká republika propadla na 57. až 59. místo ze 180 států.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist