Korupční kauza lídra Věcí veřejných Víta Bárty a exvéčkaře Jaroslava Škárky se podle všeho vrátí zpět mladému soudci Janu Šottovi k Obvodnímu soudu pro Prahu 5.

Nasvědčují tomu tajnosti kolem rozhodnutí odvolacího soudu, který se případem zabýval ve středu. Pražský městský soud verdikt o Bártově a Škárkově odvolání vynesl v neveřejném jednání a mluvčí soudu Martina Lhotáková ho zatím odmítá komentovat s tím, že napřed chce vyrozumět dotčené strany.

Lhotáková uvedla, že soud rozhodl s ohledem na verdikt Nejvyššího soudu. Ten minulý měsíc konstatoval, že Bárta nemá být nadále souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu VV nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita, skutek se totiž odehrál ve Sněmovně.

Imunita se ale nevztahuje na dva klíčové skutky, za které si Bárta nepravomocně vyslechl podmíněný trest na 18 měsíců s třicetiměsíční zkušební dobou: tedy na údajné podplácení Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Ti totiž údajné bezúročné půjčky dostali jinde, konkrétně v restauraci Austria a v Bártově bytě.

"Z hlediska našeho verdiktu ta část, která se týkala nabízení úplatku - část, která se odehrála na poslaneckém klubu - byla pouze popisující pasáží skutku. Naším rozhodnutím byl pan Bárta zatím nepravomocně odsouzen pro poskytnutí úplatku, tedy pro to jednání. Nikoli pro nabídku - ta pouze dokreslovala skutek, byla součástí popisu skutku, ale nebyl za ni odsouzen," řekl už dříve České televizi prvoinstanční soudce Jan Šott.

Statisícové úplatky

Bárta podle obžaloby dal Kočí a Škárkovi 500 tisíc a 170 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek převzal a část peněz také použil.

Podle obvodního soudu navíc peníze vylákal od Bárty pod falešnou záminkou. Chtěl prý tehdejšího předsedu poslaneckého klubu VV diskreditovat. Soud ho proto potrestal přísnějí než Bártu a nepravomocně ho poslal na tři roky za mříže a zakázal mu vykonávat funkci poslance.

Bárta vinu popíral. Tvrdil, že v případě Škárky a Kočí šlo o přátelské půjčky. Obvodní soud pro Prahu 5 ale dospěl k závěru, že i poskytování bezúročných půjček může být uplácením.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist